Szlachetna Paczka: Polacy są teraz mniej chętni do pomocy potrzebującym

Fot. Vaicheslav/depositphotos
KAI/mk

Im dłużej trwa pandemia, tym bardzie społeczeństwo jest zmęczone i w ludziach maleje chęć przyjścia z pomocą innym - takie wnioski płyną z „Raportu o obojętnieniu” przygotowanego przez twórców programu społecznego Szlachetna Paczka.

Z raportu wynika, że w polskim społeczeństwa znacząco spadła aktywność prospołeczna i dobroczynna. Autorzy raportu przypominają, że wiosną 2020 r. świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa.

- Zamknęliśmy się w domach, bo chcieliśmy być odpowiedzialni. Nie wiedzieliśmy jak długo to potrwa. Łatwo się było wtedy wycofać i zobojętnieć na innych. Jednak Polacy tego nie zrobili - poczuliśmy, że solidarność zobowiązuje i zdaliśmy ten egzamin - ocenia Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Jednak, jak wynika z raportu, zryw był jedynie chwilowy.

DEON.PL POLECA

- Im dłużej trwa nasze obcowanie z pandemią, tym większe odczuwamy zmęczenie. Samotność, poczucie izolacji, złość z powodu konieczności rezygnacji z dotychczasowego trybu życia i przyzwyczajeń - znamy to niemal wszyscy - podkreśla Sadzik.

Ubywa wolontariuszy, organizacje społeczne zawieszają działalność

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie Szlachetnej Paczki od początku pandemii dla 36 proc. organizacji społecznych pracuje mniej wolontariuszy, a aż 41 proc. organizacji społecznych w 2020 roku zawiesiło większość działań sprzed pandemii. Z kolei względem poprzedniego roku o 20 proc. spadła liczba Polaków wspierających finansowo cele dobroczynne.

Twórcy raportu przyczyny takiej sytuacji dopatrują się m.in. w zmęczeniu. Jak piszą, „blisko połowa z nas (46 proc.) deklaruje, że jest zmęczona tematem pandemii i świadomie odcina się od negatywnych informacji w mediach, ale rzeczywistość i tak nas dopada. Coraz bardziej zmęczeni, stajemy się coraz bardziej nerwowi i bierni”.

Boimy się kryzysu i skupiamy się na własnych potrzebach

Z analizy Szlachetnej Paczki wynika też, że oczywistym następstwem pandemii będzie kryzys ekonomiczny, co jeszcze mocniej skłoni ludzi do ignorowania cudzych potrzeb i skupiania się wyłącznie na własnych problemach.

- Apelujemy, żeby nie odwracać się od osób w kryzysie, bo bez ludzi dobrej woli mogą oni nie przetrwać kolejnych miesięcy - podsumowuje Joanna Sadzik, zachęcając by włączyć się w organizację Szlachetnej Paczki, jak i Akademię Przyszłości.

Z pełną treścią „Raportu o obojętnieniu” można zapoznać się na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 20 lat.

Dzięki wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie trafia nikt inny. W ubiegłym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szlachetna Paczka: Polacy są teraz mniej chętni do pomocy potrzebującym
Komentarze (2)
PZ
~Parafianin z Parafii
25 października 2021, 13:06
No cóż...a może po prostu Polacy nie chcą pomagać przez wielkie obecne w mediach organizacje, które część wpłacanych pieniędzy przeznaczają na utrzymanie biur, kampanie reklamowe, pensje prezesów, dyrektorów managerów itp., tylko wolą pomagać bezpośrednio? Może warto zapytać, dlaczego niektóre organizacje mają obecnie mniejsze poparcie? Co takiego się stało, że straciły zaufanie darczyńców? Małe lokalne kluby pomocowe, które powstały w pandemii choćby w mediach społecznościowych mają się dobrze.
OS
OFiCJALNE SHOTY DOBRE WARTE
22 października 2021, 23:57
Taka Polska