Szlachetna Paczka: Polacy są teraz mniej chętni do pomocy potrzebującym

Szlachetna Paczka: Polacy są teraz mniej chętni do pomocy potrzebującym
Fot. Vaicheslav/depositphotos
KAI/mk

Im dłużej trwa pandemia, tym bardzie społeczeństwo jest zmęczone i w ludziach maleje chęć przyjścia z pomocą innym - takie wnioski płyną z „Raportu o obojętnieniu” przygotowanego przez twórców programu społecznego Szlachetna Paczka.

Z raportu wynika, że w polskim społeczeństwa znacząco spadła aktywność prospołeczna i dobroczynna. Autorzy raportu przypominają, że wiosną 2020 r. świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa.

- Zamknęliśmy się w domach, bo chcieliśmy być odpowiedzialni. Nie wiedzieliśmy jak długo to potrwa. Łatwo się było wtedy wycofać i zobojętnieć na innych. Jednak Polacy tego nie zrobili - poczuliśmy, że solidarność zobowiązuje i zdaliśmy ten egzamin - ocenia Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki. Jednak, jak wynika z raportu, zryw był jedynie chwilowy.

- Im dłużej trwa nasze obcowanie z pandemią, tym większe odczuwamy zmęczenie. Samotność, poczucie izolacji, złość z powodu konieczności rezygnacji z dotychczasowego trybu życia i przyzwyczajeń - znamy to niemal wszyscy - podkreśla Sadzik.

Ubywa wolontariuszy, organizacje społeczne zawieszają działalność

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie Szlachetnej Paczki od początku pandemii dla 36 proc. organizacji społecznych pracuje mniej wolontariuszy, a aż 41 proc. organizacji społecznych w 2020 roku zawiesiło większość działań sprzed pandemii. Z kolei względem poprzedniego roku o 20 proc. spadła liczba Polaków wspierających finansowo cele dobroczynne.

DEON.PL POLECA

 

Twórcy raportu przyczyny takiej sytuacji dopatrują się m.in. w zmęczeniu. Jak piszą, „blisko połowa z nas (46 proc.) deklaruje, że jest zmęczona tematem pandemii i świadomie odcina się od negatywnych informacji w mediach, ale rzeczywistość i tak nas dopada. Coraz bardziej zmęczeni, stajemy się coraz bardziej nerwowi i bierni”.

Boimy się kryzysu i skupiamy się na własnych potrzebach 

Z analizy Szlachetnej Paczki wynika też, że oczywistym następstwem pandemii będzie kryzys ekonomiczny, co jeszcze mocniej skłoni ludzi do ignorowania cudzych potrzeb i skupiania się wyłącznie na własnych problemach.

- Apelujemy, żeby nie odwracać się od osób w kryzysie, bo bez ludzi dobrej woli mogą oni nie przetrwać kolejnych miesięcy - podsumowuje Joanna Sadzik, zachęcając by włączyć się w organizację Szlachetnej Paczki, jak i Akademię Przyszłości.

Z pełną treścią „Raportu o obojętnieniu” można zapoznać się na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących w ramach Paczki już od 20 lat.

Dzięki wpłatom akcja dociera do nowych potrzebujących rodzin, często w rejony, do których nie trafia nikt inny. W ubiegłym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szlachetna Paczka: Polacy są teraz mniej chętni do pomocy potrzebującym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.