Trwa Polsko-Amerykański Tydzień Gospodarczy

Trwa Polsko-Amerykański Tydzień Gospodarczy
(fot. EPA/Justine Lane)
PAP / drr

Promocja Polski, wskazywanie na korzyści inwestowania nad Wisłą, a także zapewnianie, że celem władz RP jest inicjowanie i stymulowanie wysiłków mogących zbliżyć Polskę i USA to cele rozpoczętego w środę Amerykańsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Mówiła o tym w środę, podczas debaty w siedzibie nowojorskiej giełdy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Beata Stelmach. W debacie uczestniczyli przedstawiciele rządu polskiego i amerykańskiego a także reprezentanci biznesu i nauki. Znaleźli się pośród nich reprezentanci 20 największych polskich firm notowanych na giełdzie w Warszawie oraz na NYSE Euronext.

Uczestnicy dyskusji koncentrowali się na problemach i wyzwaniach łączących się z kryzysem oraz potrzebie rozszerzania amerykańsko-polskiej współpracy gospodarczej i wymiany kontaktów między różnymi sektorami. Podkreślano m.in., że skomplikowana sytuacja na Starym Kontynencie stwarza tym większe możliwości współdziałania między USA a Polską, która zdołała wyjść obronną ręką z recesji.

- Polska odniosła wspaniały sukces i trzeba to wykorzystać ponieważ sukces generuje sukces ­ - powiedział prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart.

DEON.PL POLECA

Podsekretarz stanu w Departamencie Handlu USA Francisco J. Sanchez mówiąc o swoich wizytach w Polsce zapewniał, że za każdym razem zauważał postęp. Wzywał do wzmacniania obopólnych relacji i przenoszenia ich na wyższy poziom oraz przekonywał, że administracja USA nad tym pracuje.

W trakcie dyskusji na temat współpracy w zakresie energetyki koncentrowano się zarówno na problemach związanych z zwiększeniem produkcji gazu łupkowego, jak też energii nuklearnej. Wskazywano na potrzebę dywersyfikacji, która wzmacnia bezpieczeństwo i samowystarczalność energetyczną.

Aktywność amerykańskich inwestorów nad Wisłą łączy się często z wizerunkiem Polski w Stanach Zjednoczonych. Jak powiedziała w rozmowie z PAP Beata Stelmach, właśnie także z tym łączy się obecność delegacji polskiej na Wall Street.

- Jest to cykl różnych spotkań, debat i konferencji po to żeby pokazać Polskę nowoczesną, dynamiczną, zmieniającą się i mającą bardzo znaczący głos w debacie międzynarodowej -­ podkreśliła podsekretarz stanu. Jak powiedziała, wzajemne obroty między obydwoma krajami zamykają się kwotą 8,5 - 9 miliardów dolarów, co nie zadowala jeśli weźmie się pod uwagę możliwości gospodarek USA i Polski.

W wielu wystąpieniach relacje amerykańsko-polskie przedstawiane były w kontekście sytuacji gospodarczej Unii Europejskiej. Mówił o tym też obecny na nowojorskim forum komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski. W rozmowie z PAP podkreślił on, że nigdy nie jest za wiele przypominania, że w Europie, która jest postrzegana coraz gorzej z tej strony Atlantyku, Polska na przekór okolicznościom się rozwija.

- Mamy niezłą dynamikę w zakresie handlu i inwestycji. Percepcja jest ważna jako czynnik inwestowania i zawierzenia, że warto inwestować w tej części Europy bo nie zawsze tak było, a na początku kryzysu Ameryka odwróciła się zwłaszcza od Europy Środkowo-Wschodniej sądząc, że jest tam większy obszar ryzyka. Rzeczywistość temu zaprzeczyła i trzeba to w Nowym Jorku pokazywać - ­ zaznaczył komisarz.

Tegoroczny cykl imprez w obrębie Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Gospodarczego rozpoczął się 10 października i potrwa 3 dni. Organizowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy m.in. z Ministerstwem Skarbu Państwa, PAIZ, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Amerykańsko-Polską Radą Biznesu. Współorganizatorami są: bank Citi Handlowy, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, New York University, Stern School of Business i Global Summit of Women.

Wydarzeniom o charakterze gospodarczym towarzyszy wystawa prac polskiej artystki o światowej renomie Aliny Szapocznikow w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwa Polsko-Amerykański Tydzień Gospodarczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.