Standard & Poor's obniżył rating Hiszpanii

Standard & Poor's obniżył rating Hiszpanii
(fot. EPA/Kote Rodrigo)
PAP / drr

Amerykańska agencja usług finansowych Standard & Poor's zakomunikowała w środę o obniżeniu oceny zdolności kredytowej Hiszpanii o 2 pkt. do poziomu do "BBB-" tzn. tylko o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".

Jako powód obniżenia ratingu podano pogłębiającą się recesję gospodarczą Hiszpanii i ograniczone możliwości rządu jej zahamowania. - W naszej ocenie, zdolność hiszpańskich instytucji politycznych stawienia czoła poważnym wyzwaniom stwarzanym przez obecny kryzys gospodarczy i finansowy zmniejsza się - głosi opublikowany przez Standard & Poor’s komunikat.

Zdaniem agencji, Hiszpania pozostaje obecnie nadal krajem zdolnym do sprostania swoim zobowiązaniom w stopniu wystarczającym. Jednak perspektywa jest negatywna co oznacza, że kredyty dla państwa hiszpańskiego w okresie średnioterminowym mogą być zakwalifikowane do kategorii inwestycji spekulacyjnych.

Reuter podkreśla, że wcześniej Moody's Investors Service obniżył rating Hiszpanii do poziomu Baa3. Fitch, podobnie jak Standard & Poor's, plasuje Hiszpanię o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".

Rzecznik hiszpańskiego ministerstwa gospodarki odmówił skomentowania decyzji Standard & Poor's.

Na wiadomość o tej decyzji kurs euro wobec dolara na giełdzie nowojorskiej obniżył się o 0,25 pkt. do 1,2865 dol.

Zdaniem Kathy Lien z nowojorskiej BK Asset Management, w ślady Standard & Poor's może pójść Moody's. Co więcej, chociaż Standard & Poor's powstrzymał się przed obniżeniem ratingu Hiszpanii do poziomu "śmieciowego" , to Moody's może to uczynić.

- Jeśli Moody's obniży rating Hiszpanii do poziomu śmieciowego to może to doprowadzić do wyższych stóp procentowych w Hiszpanii i zbliżyć rząd hiszpański do decyzji wystąpienia o pomoc zewnętrzną - podkreśliła Lien.

Gospodarka hiszpańska znajduje się od dłuższego czasu w stanie recesji. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 25 proc. a zdaniem ekonomistów, poprawa na rynku pracy może nastąpić dopiero za ok. 2 lata. Spadające wpływy z podatków i zwiększające się koszty wypłacania zasiłków dla bezrobotnych paraliżują wysiłki rządu hiszpańskiego zmniejszenia deficytu budżetowego o 6,3 proc. PKB, zgodnie z porozumieniem z Unią Europejską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Standard & Poor's obniżył rating Hiszpanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.