Turcja zapowiada, że będzie odsyłać dżihadystów do krajów pochodzenia

Turcja zapowiada, że będzie odsyłać dżihadystów do krajów pochodzenia
(fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT OFFICE HANDOUT)
PAP / ml

Turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu zapowiedział w poniedziałek, że jego kraj będzie odsyłać schwytanych bojowników Państwa Islamskiego (IS) do krajów pochodzenia, nawet jeśli zostanie im odebrane obywatelstwo tych państw.

"Będziemy odsyłać wszystkich, którzy będą w naszych rękach. Ale świat wpadł teraz na nową metodę: odbieranie im obywatelstwa" - powiedział Soylu dziennikarzom w Ankarze. "Mówią, że (dżihadyści) powinni być sądzeni tam, gdzie zostali schwytani. Jak rozumiem, jest to jakaś nowa wersja prawa międzynarodowego" - dodał.

Turecki minister podkreślił, że "tego nie da się zaakceptować". "Będziemy odsyłać członków Daesz (arabski akronim IS) (...) do ich krajów, czy zostanie im odebrane obywatelstwo, czy nie" - zapowiedział.

Ofensywa, jaką Turcja rozpoczęła na początku października w północno-wschodniej Syrii, wywołała obawy związane z przyszłością dżihadystów przetrzymywanych na tych obszarach w więzieniach. Operację wymierzono w Kurdów z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) - uznawanych przez Ankarę za organizację terrorystyczną; kontrolowali oni więzienia z tysiącami dżihadystów.

DEON.PL POLECA

Turcja już wcześniej apelowała do państw unijnych, których obywatele wyjechali walczyć w szeregach IS, by przyjęły dżihadystów z powrotem.

Soylu poinformował, że obecnie Turcja przetrzymuje blisko 1,2 tys. "zagranicznych bojowników" IS, najprawdopodobniej z Zachodu.

Agencja AFP zauważa, że na razie nie wiadomo, jak formalnie Turcja miałaby deportować kogoś do kraju, którego nie jest on obywatelem.

Reuters z kolei przypomina, że Soylu już podczas weekendu krytykował bezczynność państw europejskich w sprawie dżihadystów będących ich obywatelami. Natomiast kraje ich pochodzenia są niechętne przyjmowaniu bojowników, m.in. ze względów bezpieczeństwa czy niepopularności takiego rozwiązania wśród mieszkańców.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja zapowiada, że będzie odsyłać dżihadystów do krajów pochodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.