TVP na pierwszy ogień. Do zmian ma dojść jeszcze przed świętami

TVP na pierwszy ogień. Do zmian ma dojść jeszcze przed świętami
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Do zmian w TVP ma dojść jeszcze przed świętami; jednak wielkich czystek w mediach publicznych nie będzie, pracę ma stracić kilkudziesięciu pracowników telewizji - informuje w środę "Rzeczpospolita".

"W telewizji, Polskim Radiu oraz Polskiej Agencji Prasowej pracę stracą przede wszystkim osoby, które sprzeniewierzały się etyce dziennikarskiej, naruszały zasady rzetelności i obiektywizmu, oraz ci pracownicy, którzy narażali media publiczne na straty finansowe czy wizerunkowe" - pisze "Rzeczpospolita".

DEON.PL POLECAZmiany w TVP

- W Telewizji Polskiej to grupa 40–60 pracowników, którzy odpowiadają za zrobienie z niej partyjnej tuby propagandowej – mówi gazecie jedna z osób, która bierze udział w procesie zmian. I dodaje, że "w Polskim Radiu i PAP zmiany mają mieć mniejszą skalę i będą przebiegały wolniej".

Według "Rzeczpospolitej" sytuacja w Polskim Radiu jest trudniejsza, ponieważ ośrodki regionalne są autonomiczne, w związku z czym odnowa będzie rozłożona w czasie, ale tam również nie nastąpią całkowite roszady personalne. - Raczej pół na pół – wyjaśnia gazecie jeden z posłów Koalicji Obywatelskiej. - Ale kluczowe jest przywrócenie mediom publicznym zobiektywizowanego charakteru i odpartyjnienie ich, a nie dokonywanie czystek czy przechyłu w drugą stronę – dodaje.

Gazeta informuje, że reforma dotknie również media kupione przez Orlen, czyli Polska Press. Tu zmiany będą jednak zachodzić wolniej i poza Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kto będzie pracował w TVP?

"Jak podkreślają nasi rozmówcy, kluczową kwestią są ‘Wiadomości’, główny program informacyjny publicznego nadawcy. Zespołem ma pokierować Paweł Płuska, były reporter ‘Faktów’ TVN. Do TVP przejdzie również część dziennikarzy Polsat News. Z naszych informacji wynika, że do TVP wrócą dziennikarze dobrze kojarzący się widzom, a stację zasilą reporterzy niekojarzeni jednoznacznie z żadną z politycznych stron" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta podaje, że we wtorek dwa zawiadomienia do prokuratury przeciwko władzom TVP złożyła Najwyższa Izba Kontroli jako efekt kontroli przeprowadzonej niedawno w telewizji. "Rzeczpospolita" podkreśla, że zdaniem Izby dochodziło w niej do dużych nieprawidłowości.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

TVP na pierwszy ogień. Do zmian ma dojść jeszcze przed świętami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.