Uchodźcy z Ukrainy docierają do Niemiec. Berlin: nie damy rady ich więcej przyjąć

Uchodźcy z Ukrainy docierają do Niemiec. Berlin: nie damy rady ich więcej przyjąć
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
PAP / dw.com / tk

Liczba uchodźców z Ukrainy w Niemczech stale rośnie. Od początku rosyjskiej inwazji niemiecka policja potwierdziła przybycie ponad 64,6 tys. uchodźców wojennych. Jak twierdzi burmistrz stolicy Niemiec Franziska Giffey "Berlin jest już na granicy przyjmowania Ukraińców".

Jeszcze w poniedziałek uchodźców było niewiele ponad 50 tys. W rzeczywistości "liczba uchodźców wojennych, którzy wjechali do Niemiec, może być znacznie wyższa", ponieważ na wewnętrznych granicach UE nie ma kontroli – podkreślił rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

Najwięcej uchodźców trafia do Berlina. Senator ds. społecznych Berlina Katja Kipping ponownie zaapelowała o ogólnokrajową koordynację działań związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy i przestrzegła przed "kierowaniem wszystkich strumieni napływu (uchodźców) na Berlin".

Inne kraje związkowe wyrażają chęć współpracy, a Berlin prowadzi z nimi dwustronne rozmowy. Według agencji ONZ ds. uchodźców od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę z kraju uciekło ponad 2 mln osób. Większość z nich przyjęła Polska.

"Berlin nie ma już miejsc dla uchodźców"

- Mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem sytuacji w ciągu tygodnia: na początku przyjmowaliśmy 45 osób, teraz codziennie przybywa ich ponad 10 tysięcy. To ogromne wyzwanie, któremu staramy się sprostać za pomocą różnych środków – powiedziała Franziska Giffey, burmistrz Berlina.

- W tej chwili damy radę tylko wspólnymi siłami. Dochodzimy jednak coraz bliżej do granic naszych możliwości – dodała Giffey.

Przypomnijmy, że do Polski dotarło już ponad 1,3 mln uchodźców w Ukrainy.

Źródło: PAP / dw.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Bartosz Rajewski

Ostatni i rozstrzygający głos ma Słowo.
abp Grzegorz Ryś

Bóg jest. Trwa przy nas, choć w tym pandemicznym czasie chaosu, niepewności, a dla wielu również przejmującej samotności, stał się Kimś bardzo dalekim. Czujemy się obco...

Skomentuj artykuł

Uchodźcy z Ukrainy docierają do Niemiec. Berlin: nie damy rady ich więcej przyjąć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.