Uciekinierzy z kolcami. Pod Warszawą trwają poszukiwania dwóch jeżozwierzy

W gminie Celestynów od kilku dni trwają poszukiwania dwóch jeżozwierzy, które uciekły właścicielowi. Służba ratownictwa specjalistycznego Animal Rescue prowadzi intensywne działania, aby bezpiecznie odłowić zwierzęta. Mieszkańców poproszono o czujność i powiadamianie służb w razie ich zauważenia, ale jednocześnie apeluje się, by nie próbować ich łapać.
- Początkowo myśleliśmy, że na wolności znajduje się tylko jeden jeżozwierz, ale w poniedziałek zgłosił się właściciel zwierząt i poinformował, że uciekły mu dwa osobniki - wyjaśnił Dawid Fabjański z Animal Rescue.
Mieszkańcy utrudniają akcję ratunkową
Ratownicy podkreślają, że reakcje mieszkańców nie zawsze pomagają w poszukiwaniach. Niektóre osoby, mimo apeli, nie zamykały drzwi garażowych czy bram, przez co zwierzęta ponownie wymykały się ratownikom.
- Niestety, nie zdążyliśmy dojechać na czas i jeżozwierze znów nam uciekły - dodaje Fabjański.
Zwierzęta są legalnie hodowane przez właściciela, jednak ich obecność w polskich warunkach jest nietypowa, ponieważ naturalnie występują głównie w Afryce i Azji.
Jeżozwierze mogą się bronić
Specjaliści apelują, by w przypadku spotkania jeżozwierza zachować dystans i nie próbować go łapać ani przeganiać. W sytuacji zagrożenia stroszy on kolce i może ich użyć do obrony.
Jeżeli ktoś zauważy zwierzę, powinien natychmiast zgłosić jego lokalizację, dzwoniąc na numer alarmowy: 792-112-222.
Kim są jeżozwierze? Ciekawostki o niezwykłych gryzoniach
Jeżozwierze to jedne z największych gryzoni na świecie. Ich ciała pokrywają twarde, czarno-białe kolce, które mogą osiągać nawet 50 cm długości. Kiedy czują zagrożenie, gwałtownie potrząsają ogonem, wydając charakterystyczny dźwięk odstraszający drapieżniki.
Ciekawostki o jeżozwierzach:
- Nie są szybkie - maksymalna prędkość, jaką osiągają na lądzie, to około 2 km/h.
- Potrafią się wspinać - dzięki temu łatwo zdobywają pożywienie z drzew.
- Świetnie pływają - doskonale radzą sobie w wodzie.
- Ich kolce odrastają - jeżozwierz nie przejmuje się ich utratą w walce.
- Zimą korzystają z zapasów tłuszczu - gromadzą go latem, aby przetrwać okres niedoboru pożywienia.
Obecnie trwają intensywne działania, by bezpiecznie odłowić jeżozwierze i zwrócić je właścicielowi. Mieszkańcy Celestynowa i okolic są proszeni o ostrożność i współpracę ze służbami.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł