UE: KE pozytywnie o zgodzie Ukrainy na formułę Steinmeiera

UE: KE pozytywnie o zgodzie Ukrainy na formułę Steinmeiera
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / ms

Komisja Europejska pozytywnie oceniła w czwartek decyzję władz Ukrainy w sprawie zgody na tzw. formułę Steinmeiera uznając, że to krok, który może prowadzić do pełnego wdrożenia porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

 

We wtorek w stolicy Białorusi Mińsku delegacja Ukrainy zgodziła się na tzw. formułę Steinmeiera, która dotyczy przeprowadzenia wyborów i nadania specjalnego statusu terytoriom w Donbasie, znajdującym się pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów. Część Ukraińców uznało, iż oznacza to kapitulację przed Rosją.

"Wynik rozmów trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku, włączając w to tzw. formułę Steinmeiera, jest krokiem, który miejmy nadzieję doprowadzi do dalszych wysiłków w kierunku pełnego wdrożenia porozumień mińskich przez wszystkie strony" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Carlos Martin Ruiz De Gordejuela.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył jest to kluczowe, by osiągnąć trwałe, pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy. "UE stale wspierała prace w formacie normandzkiej czwórki, trójstronną grupę kontaktową i OBWE w ich wysiłkach, by ułatwić wdrażanie porozumienia z Mińska" - zaznaczył Ruiz De Gordejuela.

Przypomniał, że UE niezmiennie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach.

Formuła Franka-Waltera Steinmeiera - byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec - która nie jest częścią porozumień mińskich w sprawie Donbasu, dotyczy przeprowadzenia wyborów i przyznania specjalnego statusu terytoriom ukraińskim kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, tłumacząc zgodę Kijowa na jej przyjęcie, zapewnił we wtorek, że wybory do władz lokalnych w Donbasie nie odbędą się pod lufami karabinów obcych wojsk. Zełenski dodał, że władze ukraińskie muszą też kontrolować granicę z Rosją na terenie Donbasu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: KE pozytywnie o zgodzie Ukrainy na formułę Steinmeiera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.