Premier Ukrainy: najlepszą odpowiedzią na agresję Rosji będzie nasz sukces

Premier Ukrainy: najlepszą odpowiedzią na agresję Rosji będzie nasz sukces
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Najlepszą odpowiedzią na agresję Rosji wobec Ukrainy będą sukcesy rozwoju naszego kraju; musimy pokazać, że nam się udało - oświadczył ukraiński premier Ołeksij Honczaruk, występując w sobotę w Kijowie na dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

"Dla mnie osobiście Rosja jest agresorem. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nasze poglądy od czasów Majdanu (prozachodniej rewolucji na przełomie lat 2013-2014) nie uległy pod tym względem zmianie - powiedział. - Nie zmienia to jednak faktu, że Rosja jest naszym najbliższym sąsiadem i powinniśmy uświadomić sobie, w jaki sposób współistnieć z tym wielkim państwem.

Szef rządu zapowiedział, że władze ukraińskie będą bardzo pragmatyczne w podejściu do Rosji. "Sądzimy, że dla agresora najlepszą odpowiedzią będzie nasz własny sukces. Musimy pokazać, że odnieśliśmy sukces" - podkreślił.

35-letni Honczaruk został zatwierdzony przez parlament na premiera 29 sierpnia. Jest on najmłodszym szefem rządu w historii Ukrainy. W maju br. został mianowany wiceszefem administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, która następnie zmieniła nazwę na biuro prezydenta. Odpowiadał w nim za rozwój gospodarczy i reformy.

Konferencje Jałtańskiej Strategii Europejskiej oraz działalność stowarzyszenia YES finansuje ukraiński miliarder Wiktor Pinczuk, prywatnie zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Szefem zarządu tej organizacji jest były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Przed dokonaną przez Rosję aneksją Krymu spotkania YES odbywały się w znanym z Konferencji Jałtańskiej w 1945 roku pałacu w Liwadii koło Jałty. Od 2014 roku posiedzenia odbywają się w Kijowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Ukrainy: najlepszą odpowiedzią na agresję Rosji będzie nasz sukces
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.