Powstanie Komitet biskupów katolickich Polski i Ukrainy

Powstanie Komitet biskupów katolickich Polski i Ukrainy
(fot. Dimitri Conejo Sanz/cathopic.com)
2 lata temu
KAI / ms

Zdaniem metropolity lwowskiego powołanie takiego Komitetu biskupów łacińskich i greckokatolickich obu krajów jest bardzo ważne, ponieważ w dalszym ciągu jest wiele kwestii do wyjaśnienia i rozwiązania.

W celu prowadzenia wzajemnego dialogu polsko-ukraińskiego pojednania oraz pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów między katolikami dwóch obrządków zostanie powołany Komitet Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Polski, a także biskupów greckokatolickich Ukrainy i Polski – czytamy w oświadczeniu, który 23 września w rezydencji arcybiskupów Poznańskich podpisali abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Bronisław Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolitą lwowski.

„Kiedy w sierpniu br. arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podpisali w Częstochowie «Deklarację o pojednaniu polsko-ukraińskim, między Kościołem rzymskokatolickim w Polsce a Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim w Ukrainie» i żeby obrać także św. Jana Pawła II patronem tego pojednania, wśród naszych biskupów, kapłanów, także wiernych natychmiast zrodziła się idea, aby włączyć się w tę inicjatywę. Nie chcielibyśmy tylko jednostronnego podpisywania Deklaracji, ponieważ szkodziłoby to naszemu Kościołowi i nigdy nie doszłoby do prawdziwego pojednania – wyjaśnił w rozmowie z KAI abp Mokrzycki. Dlatego w tej sprawie bp Bernacki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy i abp Mokrzycki spotkali się w Poznaniu z abp. Gądeckim.

"Podczas naszego spotkania zaproponowaliśmy, aby przede wszystkim powołać wspólną Komisję, Komitet, w skład której wejdą biskupi Kościoła katolickiego dwóch obrządków z Ukrainy i Polski, którzy będą prowadzić dialog i rozwiązywać sporne problemy. A jednocześnie zdeklarowaliśmy, że ze swej strony dołączamy się do tej prośby do Ojca Świętego Franciszka, aby św. Jana Pawła II ogłosić patronem pojednania polsko-ukraińskiego” – powiedział abp Mokrzycki.

Zdaniem metropolity lwowskiego powołanie takiego Komitetu biskupów łacińskich i greckokatolickich obu krajów jest bardzo ważne, ponieważ w dalszym ciągu jest wiele kwestii do wyjaśnienia i rozwiązania. „Przede wszystkim jest to zwrot kościołów, które przywłaszczył sobie UKGK, również sprawa Wołynia, gdzie w dalszym ciągu nie możemy dokonać ekshumacji i w dalszym ciągu nie jest to wyjaśnione, dlaczego doszło do tej tragedii, kto jest ich sprawcą i ile osób zostało zgładzonych. Dlatego myślę, że dialog i komitet będzie powoli tymi sprawami się zajmował i będzie informował o tym naszych wiernych i społeczeństwo” - powiedział abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski dodał, że dialog biskupów katolickich dwóch obrządków w Ukrainie trwa od lat dwunastu, gdy podczas wizyty ad limina Apostolorum w 2007 r. papież Benedykt XVI zachęcił Synod biskupów UKGK i Konferencję Episkopatu Łacińskiego Ukrainy do wspólnych spotkań. „Od tej pory mamy wspólne doroczne rekolekcje, a także bratnie spotkania. Wiele spornych spraw na tych spotkaniach jest omawianych. Myślę, że poprzez powołanie komitetu nasze relacje jeszcze bardziej się pogłębią i przyczynią do zbliżenia naszych Kościołów i rozwiązania trudnych kwestii, które ranią nasze społeczeństwo i wiernych. Patronem tego dialogu chcemy obrać św. Jana Pawła II, ponieważ kiedy w 2001 r. przyjechał na Ukrainę, zachęcił wiernych, kapłanów, a w sposób szczególny biskupów, i dwa narody, do dialogu. By stanęły w prawdzie, oczyściły się z tego wszystkiego, co nie pozwala, aby w sercu zapanował pokój, radość i wzajemna miłość” – zaznaczył abp Mokrzycki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstanie Komitet biskupów katolickich Polski i Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.