UEFA wprowadza od 2021 roku trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie

UEFA wprowadza od 2021 roku trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie
(fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com)
PAP / jp

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) postanowiła w niedzielę wieczorem w Dublinie, że od sezonu 2021/22 będą organizowane trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie, obok Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej.

W rozgrywkach, pod roboczą nazwą UEL2, wezmą udział 32 drużyny, a mecze będą rozgrywane w czwartki, tak jak spotkania Ligi Europejskiej.

Nazwa rozgrywek, sposób podziału premii finansowych oraz strategia komercyjna mają być sprecyzowane w ciągu 2019 roku.

W pierwszej fazie drużyny będą podzielone na osiem grup, z których do 1/8 finału awansują zwycięzcy, a zespoły z drugich miejsc rozegrają mecz i rewanż z ośmioma drużynami z trzecich miejsc w swoich grupach Ligi Europejskiej. Od 1/8 finału będzie obowiązywał system pucharowy (mecz i rewanż).

W sumie w ciągu 15 tygodni zostanie rozegranych 141 spotkań - dokładnie tyle samo co w Lidze Europejskiej, której format będzie zmniejszony (z 48 do 32 drużyn w fazie grupowej). Zwycięzca nowych rozgrywek będzie miał zagwarantowany udział w następnej edycji Ligi Europejskiej.

Jak poinformowała UEFA, w nowych rozgrywkach wystąpią kluby z co najmniej 34 krajów (obecnie w LE - co najmniej 26).

"Rozgrywki klubowe UEFA staną się bardziej otwarte niż kiedykolwiek wcześniej. Będzie więcej meczów dla większej liczby klubów i więcej reprezentowanych krajowych federacji w fazie grupowej. Nowe rozgrywki są owocem dialogu z klubami za pośrednictwem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów" - oświadczył w komunikacie szef UEFA Aleksander Ceferin. Trzecie rozgrywki będą organizowane w cyklu 2021-24.

Jak zaznaczyła UEFA, nie ulegnie zmianie formuła Ligi Mistrzów.

Łącznie w Lidze Mistrzów, Lidze Europejskiej i nowych rozgrywkach będzie występować 96 drużyn - po 32 w każdej z nich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UEFA wprowadza od 2021 roku trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.