UNDP: Imigracja sprzyja globalnej gospodarce

Możliwość znalezienia pracy za granicą jest największą pomocą dla ubogich krajów (fot. sxc.hu)
PAP/ Dziennik.com / EUROSTAT

Emigranci przesyłają rocznie ponad 300 mld dol. krewnym w swoich ojczystych krajach. Jest to suma 4-krotnie większa niż cała międzynarodowa pomoc rozwojowa przyznana w 2007 r. — podkreślono w raporcie.

Dokument apeluje o zniesienie ograniczeń na swobodę przemieszczania się pracowników migrujących, a zwłaszcza robotników niewykwalifikowanych. Wzywa też do unikania protekcjonizmu, liberalizacji praw pracowniczych oraz do walki z ksenofobią wobec imigrantów.

Globalny kryzys gospodarczy co prawda zredukował rolę pracowników migrujących, ale zapewne zdecydowanie się to zmieni, gdyż państwa rozwijające się staną w ciągu najbliższych 40 lat przed problemem braku siły roboczej.

„Po wyjściu z globalnej recesji zapotrzebowanie na pracowników migrujących powróci” — zaznaczyła autorka raportu Jeni Krugman.
W raporcie podkreślono, że imigranci w krajach goszczących przyczyniają się do wzrostu dochodów z podatków i dochodu narodowego. Często kraje te zawdzięczają im innowacyjne idee.

Według Eurostatu w ostatnia dekada przyniosła znaczny wzrost imigracji w obrębie krajów Wspólnot Europejskich, w roku 2006 liczba imigrantów była  o blisko jedną czwartą wyższa niż w roku 2002. Największego wzrostu liczby imigrantów doznały Irlandia i Hiszpania, dla porównania w tym samym czasie w krajach takich jak Austria, Niemcy czy Holandia zaobserwowano spadek liczby imigrantów, mimo to jednak tylko w trzech krajach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech przyjęto ponad połowę nowo przybyłych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UNDP: Imigracja sprzyja globalnej gospodarce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.