UNICEF alarmuje: setki szkół zniszczone, na Ukrainie nie ma bezpiecznej nauki

UNICEF alarmuje: setki szkół zniszczone, na Ukrainie nie ma bezpiecznej nauki
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Deyan Georgiev / Depositphtos.com
KAI / mł

ONZ-owskie dzieło pomocy dzieciom UNICEF bije na alarm: od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie ostrzały artyleryjskie, naloty oraz eksplozje materiałów wybuchowych w zamieszkanych osiedlach zniszczyły również setki szkół.

We wschodniej Ukrainie ataki zrujnowały lub mocno uszkodziły 15 spośród 89 szkół wspieranych przez UNICEF, poinformowała organizacja 4 maja w Nowym Jorku. Niektóre budynki szkolne służą jako centra informacyjne, schronienie dla ludności, centra logistyczne i wojskowe. Według danych rządowych w Ukrainie, od początku wojny na skutek bombardowań i ostrzałów zostały uszkodzone 1454 obiekty oświatowe, a 102 całkowicie zburzone .

W związku z utrzymującym się od 2014 roku konfliktem we wschodnim Donbasie, Ukraina była jednym z sygnatariuszy międzynarodowej deklaracji „Bezpieczne szkoły” z 2019 roku. Deklaracja zobowiązuje państwa do ochrony dzieci, nauczycieli i szkół w czasie konfliktów, do zapewnienia ciągłości edukacji oraz do zapobiegania wykorzystywaniu szkół do celów wojskowych. Dotychczas deklarację podpisało 114 państw; nie ma wśród nich Rosji.

Szef UNICEF-u w Ukrainie Murat Sahin powiedział, że rozpoczęcie roku szkolnego było dla dzieci chwilą nadziei po zakłóceniach spowodowanych pandemią. Zamiast tego zginęły setki dzieci, a rok szkolny kończy się w zamkniętych klasach z powodu wojny i zniszczenia obiektów edukacyjnych. Szkoły muszą znów stać się bezpiecznymi miejscami – domagał się Sahin. Przypomniał, że zgodnie z międzynarodowym prawem narodów dzieci i szkoły muszą być przez cały czas otoczone ochroną.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

UNICEF alarmuje: setki szkół zniszczone, na Ukrainie nie ma bezpiecznej nauki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.