Unijny Certyfikat COVID nie łamie przepisów prawa międzynarodowego

Szef KPRM Michał Dworczyk. Zdj.: YT.com/JanuszJaskółka
PAP/tkb

Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu COVID nie ogranicza możliwości przemieszczania się i nie łamie przepisów prawa międzynarodowego - informuje za szefem KPRM Michałem Dworczykiem PAP.

Dworczyk podkreślił, że certyfikat nie ogranicza możliwości przemieszczania się, ponieważ bez niego, jeżeli mamy udowodniony testem fakt bycia zdrowym, możemy bez problemu poruszać się.

"To, że poszczególne kraje wprowadzają określone ograniczenia dla osób, które nie mają testu, bądź nie są skutecznie zaszczepione, to są suwerenne decyzje tych państw" - zaznaczył szef KPRM. Dodał, że decyzje te "nie łamią przepisów prawa międzynarodowego".

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban zwrócił uwagę, że osoby w pełni zaszczepione też mogą się zarazić i zarażać inne osoby.

"Liczymy przede wszystkim na rozsądek ludzi. Jeżeli, ktoś ma objawy infekcji górnych dróg oddechowych, powinien zgłosić się do lekarza i do czasu wykluczenie COVID-19 traktować siebie jako osobę chorą" - powiedział prof. Horban.

Zaznaczył, że zaszczepienie daje relatywnie łagodny przebieg COVID-19. Zdecydowana większość osób zaszczepionych, która zachoruje, nie wymaga pomocy szpitalnej - dodał prof. Horban.

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej jest uznawany Unijny Certyfikat Covid. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie), zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Unijny Certyfikat COVID nie łamie przepisów prawa międzynarodowego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.