USA: polski generał odznaczony przez Gwardię

USA: polski generał odznaczony przez Gwardię
(fot. flickr.com/ by djmcaleese)
PAP / ad

Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka został odznaczony Medalem Zasługi, przyznanym mu przez Gwardię Narodową stanu Illinois.

"Generał Głowienka zasłużył się dla współpracy gwardzistów ze stanu Illinois z żołnierzami polskich sił zbrojnych" - napisano w przekazanym PAP w czwartek komunikacie prasowym Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Gen. Głowienka został uhonorowany odznaczeniem podczas ceremonii, która odbyła się w środę na poligonie w bazie Ripley w Lake Falls w stanie Minnesota. Delegacja dowództwa polskich Wojsk Lądowych obserwowała tam ćwiczenia gwardzistów z Illinois.

"Ta współpraca od wielu lat bardzo dobrze się układa, szczególnie z Gwardią Narodową stanu Illinois, która w Stanach Zjednoczonych jest odpowiedzialna za współpracę z naszym wojskiem, głównie z wojskami lądowymi. Od lat wspólnie przygotowujemy wszystkie kontyngenty, a więc te, które pełniły misje w Iraku i obecnie w Afganistanie" - powiedział gen. Głowienka.

Podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych polska delegacja sił zbrojnych odwiedziła też dowództwo NATO ds. transformacji w Norfolk w stanie Wirginia. Wzięła udział w środę w spotkaniu z kombatantami i przedstawicielami amerykańskiej Polonii w konsulacie generalnym RP w Chicago.

Program partnerstwa Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskim wojskiem trwa od 1993 r. Gwardziści z tego amerykańskiego stanu pomagali zabezpieczać Euro 2012. Centrum szkolenia Gwardii Narodowej w Marseilles odwiedził w maju prezydent RP Bronisław Komorowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: polski generał odznaczony przez Gwardię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.