USA/ ‘WSJ’: Tajna chińska baza wywiadowcza ma powstać na Kubie

USA/ ‘WSJ’: Tajna chińska baza wywiadowcza ma powstać na Kubie
Depositphotos.com (51007149)
PAP / pzk

Tajna chińska baza wyspecjalizowana w wywiadzie elektronicznym ma powstać na Kubie, a rząd Chin zapłaci Hawanie ‘wiele miliardów dolarów’ za zgodę na jej umieszczenie na wyspie – podaje w czwartek ‘Wall Street Journal’, powołując się na przedstawicieli administracji USA.

Rozmówcy dziennika, znający tajne informacje wywiadowcze, przekazali, że według wiarygodnych danych zebranych w ostatnich tygodniach Hawana i Pekin zawarły porozumienie, dotyczące zbudowania takiej instalacji szpiegowskiej. Pozwoliłaby ona Chinom zbierać dane elektroniczne z południowo-wschodnich terytoriów USA, gdzie znajduje się wiele baz wojskowych.

Chińska baza wyposażona w zaawansowane technologie wojskowe i wywiadowcze, ulokowana w pobliżu Stanów Zjednoczonych, mogłaby stanowić ‘bezprecedensowe zagrożenie’, a informacje o planach jej rozmieszczenia wywołały zaniepokojenie amerykańskiej administracji – pisze ‘WSJ’.

Instalacja wywiadowcza nastwiona na wywiad elektroniczny byłaby w stanie przechwytywać sygnały z wielu form komunikacji, w tym maili, rozmów telefonicznych i transmisji satelitarnych – wyjaśnia dziennik.

DEON.PL POLECA

Rozmówcy ‘WSJ’ odmówili podania dodatkowych informacji. Nie sposób na razie ustalić, co administracja USA może zrobić, by powstrzymać realizację tego projektu, o ile w ogóle jest to możliwe – ocenia gazeta. Zwraca jednak uwagę, że USA interweniowały już, gdy wrogie państwa usiłowały ingerować w ich strefę wpływów na Zachodniej Półkuli, przede wszystkim podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku.

Dziennik przypomina, że administracja prezydenta Joe Bidena zabiegała ostatnio o zachowanie ‘otwartych kanałów komunikacji’ z Chinami; w tym właśnie celu do Pekinu udał się w maju dyrektor CIA William Burns, który spotkał się tam ze swymi odpowiednikami.

Była to wizyta najwyższego rangą wysłannika Waszyngtonu w Pekinie, odkąd w lutym w USA zestrzelono chiński balon szpiegowski, który prawdopodobnie zbierał dane wywiadowcze z amerykańskich baz wojskowych.

Amerykańska administracja stara się załagodzić napięcia w relacjach z Chinami, jakie wywołał incydent z balonem i uniknąć sytuacji, w której brak wymiany informacji z Pekinem może doprowadzić do konfliktu.

Incydent z balonem nasilił i tak już spore napięcia między dwiema największymi gospodarkami świata. Z jego powodu sekretarz stanu USA Antony Blinken przełożył na nieokreślony termin planowaną wcześniej wizytę w Chinach. Administracja USA zabiegała jednak o jej zorganizowanie i oczekuje się, że sekretarz stanu uda się do Pekinu jeszcze w tym miesiącu – podaje ‘WSJ’.

Ekspert waszyngtońskiego think tanku Fundacja na rzecz obrony Demokracji Craig Singleton ocenił w rozmowie z dziennikiem, że „utworzenie takiej instalacji (na Kubie) oznacza początek nowej fazy eskalacji w strategii obronnej Chin”. „Wybór Kuby to świadoma prowokacja” – dodał Singleton.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA/ ‘WSJ’: Tajna chińska baza wywiadowcza ma powstać na Kubie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.