Uważaj na produkty ze składnikiem E171. Został uznany za rakotwórczy

Uważaj na produkty ze składnikiem E171. Został uznany za rakotwórczy
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / ml

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał rekomendację wedle której nie powinno spożywać się tego składnika.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował, że dwutlenek tytanu (E171), stosowany często jako barwnik zabielający m.in. w słodyczach i gumie do żucia, nie jest już uważany za bezpieczny dodatek do żywności.

W ubiegłym roku Francja zakazała stosowania E171 w produktach spożywczych, po tym jak agencja rządowa ANSES wskazała na szkodliwy wpływ tej substancji na zdrowie.

Badania przeanalizowane przez EFSA wykazały, że nanocząstki dwutlenku tytanu mogą być genotoksyczne, tj. powodować uszkodzenia DNA; trudno także ustalić bezpieczny poziom E171 dla organizmu.

Istnieją obawy, że E171 może mieć działanie rakotwórcze, na co wskazują badania prowadzone na szczurach. Zaobserwowano także szkodliwy wpływ barwnika na mikrobiom jelitowy.

Dwutlenek tytanu, długo uważany za bezpieczny, występuje jako barwnik nadający biały kolor w szerokiej gamie produktów zarówno kosmetycznych (np. w paście do zębów), jak i spożywczych (m.in. w gumie do żucia, polewach lukrowych, białych sosach czy majonezie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller
34,90 zł

...Wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli...” 
(Mk 4,11-12).

Czyżby Jezus naprawdę chciał, żeby słuchający nie widzieli i nie rozumieli? Oczywiście, nie. Z tych...

Skomentuj artykuł

Uważaj na produkty ze składnikiem E171. Został uznany za rakotwórczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.