W najbliższych dniach zostanie zwołane pierwsze posiedzenie zespołu do spraw zmian Funduszu Kościelnego

W najbliższych dniach zostanie zwołane pierwsze posiedzenie zespołu do spraw zmian Funduszu Kościelnego
Fot. PAP
PAP / jk

„Do połowy roku daje sobie czas na wypracowanie rozwiązań w kwestii Funduszu Kościelnego; w najbliższych dniach zwołam pierwsze posiedzenie zespołu w tej sprawie” – powiedział w sobotę w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany na konferencji prasowej, kiedy odbędzie się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego oraz czego będzie dotyczyło, odpowiedział, że pierwsze posiedzenie zwoła w najbliższych dniach. „W najbliższych dniach zwołam pierwsze posiedzenie zespołu. Do połowy roku daję sobie czas na wypracowanie rozwiązań w kwestii Funduszu Kościelnego, tak, żeby zapewnić po pierwsze zmianę efektywną, ale która szanuje wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe, a przede wszystkim szanuje swoich wiernych i szanuje też te nasze zobowiązania polityczne" – powiedział wicepremier. Zaznaczył, że pewnie skupiać się będą najbardziej nad rozwiązaniem związanym z odpisem określonego procenta podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Dodał, że będą nad tym pracować, korzystając z doświadczeń sprzed ponad 10 lat.

DEON.PL POLECA
W Monitorze Polskim opublikowano w ubiegłym tygodniu zarządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jego pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów do 31 marca 2024 r. Do zadań zespołu należy przeprowadzanie analiz i wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej. Kolejnym zadaniem zespołu jest przedstawienie propozycji działań, w tym legislacyjnych.

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185. W latach 2012-2013 trwały prace, które skończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych. Po czym prace przerwano i ich nie wznowiono.

W projekcie budżetu państwa na 2024 r. Fundusz Kościelny ma wynieść 257 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Książki abp. Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto, przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem bliskości i miłości Boga. Pokazuje, że Biblia bardzo...

Skomentuj artykuł

W najbliższych dniach zostanie zwołane pierwsze posiedzenie zespołu do spraw zmian Funduszu Kościelnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.