W przyszłym tygodniu projekt ustawy łupkowej

(fot. sxc.hu)
PAP / psd

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów powinna zająć się projektem nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego - powiedział PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

"Projekt był już oceniany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Na Radę Ministrów skierowaliśmy projekt uwzględniający autopoprawkę ministra środowiska usuwającą m.in. koncepcję powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych" - powiedział PAP we wtorek Mikusek.

Rząd od wielu miesięcy pracuje nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu z łupków. B. wiceminister środowiska, b. główny geolog kraju Piotr Woźniak forsował koncepcję powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Spółka ta miała mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie mogłyby jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji. Zgodnie z jego koncepcją NOKE miało znaleźć się pod kontrolą resortu środowiska. W lutym jednak rząd zrezygnował z powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).

Powołaniu NOKE sprzeciwiała się branża wydobywcza; jej zdaniem jest to kolejne obciążenie biurokratyczne (NOKE miało pełnić również funkcje kontrolne). Funkcje kontrolne NOKE będzie sprawował Wyższy Urząd Górniczy.

DEON.PL POLECA

Przekonanie o wolnym tempie poszukiwań gazu łupkowego w Polsce i braku postępów w pracach nad projektem ustawy było powodem dymisji ministra środowiska Marcina Korolca w listopadzie ub.r. Zastąpił go na tym stanowisku Maciej Grabowski, który w drugiej połowie grudnia ub.r. odwołał Woźniaka i mianował na stanowisko głównego geologia kraju Sławomira Brodzińskiego. Jednocześnie zapowiedział przyspieszenie prac nad projektem i nie wykluczył, że po spotkaniu z ekspertami i przedstawicielami branży wprowadzi do niego autopoprawkę.

Grabowski jest przekonany, że w tym roku możliwy jest pierwszy komercyjny odwiert ze złóż gazu łupkowego.

Istotną zmianą w projekcie ustawy jest też zastąpienie dwóch rodzajów koncesji (poszukiwawczo-rozpoznawczej i wydobywczej) jedną: poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Ułatwieniem dla firm ma być zapis, który umożliwia rozpoczęcie wydobycia w jednej części koncesji, przed zakończeniem poszukiwań w innej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W przyszłym tygodniu projekt ustawy łupkowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.