W Syrii i Iraku odradzają się siły "państwa islamskiego"

W Syrii i Iraku odradzają się siły "państwa islamskiego"
Fot. CarlosPhotography/depositphotos.com
KAI/vaticannews.va/mk

Mieszkańcy uwolnionych od ISIS terenów Syrii i Iraku z niepokojem patrzą na odradzające się bojówki tzw. państwa islamskiego.

W Syrii i Iraku "państwo islamskie" znów rośnie w siłę. Do położonego w północnym Iraku Mosulu powraca strach przed dżihadystami. Mieszkańcy tego miasta odnoszą wrażenie, że islamiści powracają.

- Przychodzą w nocy i przedostają się do prawobrzeżnej części miasta – mówi Radiu Watykańskiemu Hardy Mède Mohammed politolog z paryskiej Sorbony, specjalista z sprawach Iraku i Syrii.

Jego zdaniem najbardziej spektakularnym przejawem odrodzenia "państwa islamskiego" była ofensywa na więzienie w Hassaké. W trwających sześć dni walkach zginęło ponad 300 osób. Akcja ta świadczy wyraźnie, że "państwo islamskie" ponownie czuje się na siłach, by przejąć kontrolę nad jakimś terytorium.

- Liczbę bojowników ISIS szacuje się na około 10 tys. - mówi Mède Mohammed.

- Myślę, że mamy dziś do czynienia ze wzmocnieniem i reorganizacją "państwa islamskiego" zarówno w Syrii, jak i Iraku. Często słyszę, że "państwo islamskie" wróciło. To nieprawda. Ono zawsze tam było. Poniosło klęskę jako państwo. W tej formie już nie istnieje. Straciło kontrolę terytorialną. Ale pozostały tysiące bojowników, tak w Syrii, jak i Iraku. I od ubiegłego roku się reorganizują - powiedział papieskiej rozgłośni Mède Mohamme

- W Iraku zgrupowali 11 federacji, każda ma swojego przywódcę. W Syrii mają jeszcze większy potencjał, bo posiadają wiele uśpionych komórek. Dziś widzimy, że postępuje reorganizacja. Oznacza to, że być może ponownie przejmą kontrolę nad terytorium - stwierdził Mède Mohammed.

Vatican News

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Wydawało się, że po trudnych doświadczeniach w młodości życie Sary wreszcie zaczęło się układać. Czuła się spełniona. W szkole językowej, gdzie uczyła poznała kogoś, kto odwzajemnił jej uczucie.

On - romantyczny i namiętny młody muzułmanin,...

Skomentuj artykuł

W Syrii i Iraku odradzają się siły "państwa islamskiego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.