Pentagon spodziewa się ataków IS i Al-Kaidy m.in. na USA

Pentagon spodziewa się ataków IS i Al-Kaidy m.in. na USA
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Jesteśmy przekonani, że Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida w Afganistanie zamierzają przeprowadzać ataki poza tym krajem, naszym celem jest temu zapobiec - powiedział w Kongresie USA zastępca ministra obrony ds. politycznych Calin Kahl.

- Wspólnota wywiadu ocenia obecnie, że zarówno Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), jak i Al-Kaida mają zamiar przeprowadzać zewnętrzne operacje, włącznie z atakami na USA, ale żadna (z tych organizacji) nie jest jeszcze w stanie tego zrobić - poinformował Kahl.

Wyjaśnił, że IS-Ch może uzyskać zdolność do przeprowadzania "zewnętrznych ataków" w ciągu sześciu do 12 miesięcy, a Al-Kaida potrzebuje na to "rok lub dwa".

Talibowie są zaniepokojeni tym, że Afganistan może stać się bazą wypadową dla organizacji terrorystycznych, z której przeprowadzane będą ataki poza tym krajem. To, czy będą oni w stanie skutecznie walczyć z IS, okaże się w przyszłości - oznajmił Kahl.

DEON.PL POLECA

Poinformował też, że administracja USA jest w kontakcie ze 196 Amerykanami, którzy są gotowi wyjechać z Afganistanu, a pozostałych 243 nie chce opuścić tego kraju.

Odkąd w sierpniu talibowie przejęli władzę w Afganistanie, Państwo Islamskie przeprowadziło serię śmiertelnych ataków wymierzonych głównie w służby bezpieczeństwa talibów, przedstawicieli mniejszości religijnych i szyickie obiekty kultu. W październiku organizacja ta wzięła na siebie odpowiedzialność za dwa zamachy bombowe na północy i południu kraju, w których zginęło łącznie co najmniej 100 osób.

Pod koniec sierpnia Pentagon zapewnił, że ma wystarczające zdolności bojowe, by bronić się i przeprowadzić konieczne operacje w Afganistanie przeciw Państwu Islamskiemu Prowincji Chorasan (IS-Ch).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Zmyślony, Mateusz Zmyślony

Betonowa dżungla, bandy chuliganów i demoniczny Marcus Kurtz. Życie nie jest tu łatwe.

Marie, drobna dwunastolatka, gwiazda Hollywood, wraca do rodzinnego miasta na wakacje i dowiaduje się, że Podwórka zostały sterroryzowane przez szajkę łobuzów. Ambitna...

Skomentuj artykuł

Pentagon spodziewa się ataków IS i Al-Kaidy m.in. na USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.