Odrodzenie Al-Kaidy w Afganistanie jest możliwe. USA nie chce do tego dopuścić

Odrodzenie Al-Kaidy w Afganistanie jest możliwe. USA nie chce do tego dopuścić
Fot. PAP/EPA/STRINGER
PAP / tk

Szef Pentagonu, Lloyd Austin powiedział, że organizacja terrorystyczna Al-Kaida może odrodzić się w Afganistanie po tym, jak wojsko amerykańskie opuściło ten kraj. USA są gotowe, aby zapowiedz odrodzeniu Al-Kaidy – zaznaczył Austin.

Daliśmy do zrozumienia talibom, że oczekujemy, by do tego nie dopuścili - powiedział Austin o ewentualnej możliwości ponownego wykorzystania rządzonego teraz przez talibów Afganistanu jako bazy Al-Kaidy.

Amerykański minister obrony rozmawiał w Kuwejcie z małą grupą dziennikarzy przy okazji zakończenia swojej czterodniowej wizyty w krajach Zatoki Perskiej, którą odbył z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

USA chcą powstrzymać Al-Kaidę

Austin zapewnił również, że amerykańskie wojsko jest w stanie powstrzymać Al-Kaidę lub jakiekolwiek inne ekstremistyczne zagrożenie pochodzące z Afganistanu i wymierzone w USA za pomocą samolotów obserwacyjnych i uderzeniowych stacjonujących w innych krajach. Dodał jednak, że taka operacja będzie trudniejsza bez amerykańskiej obecności militarnej i wywiadowczej w Afganistanie.

DEON.PL POLECA

W latach 1996-2001 rządzący Afganistanem talibowie udzielali schronienia terrorystom z Al-Kaidy. Po zamachach z 11 września 2001 roku odmówili wydania ich USA, co zakończyło się amerykańską inwazją i obaleniem Talibanu. W sierpniu siły amerykańskie ostatecznie wycofały się z Afganistanu, a talibowie ponownie przejęli władzę nad tym krajem. Przez blisko 20 lat wojny z terroryzmem Al-Kaida została znacznie osłabiona, ale odrodzenie się reżimu talibów w Kabulu budzi obawy o przyszłe związki między tą ekstremistyczną grupą i nowymi władzami w Kabulu - pisze agencja AP.

W zawartym w lutym 2020 roku porozumieniu pokojowym między Talibanem i USA, talibowie zobowiązali się do niewspierania Al-Kaidy i innych terrorystów, a Amerykanie zgodzili się na wycofanie swoich wojsk z Afganistanu. Jednak urzędnicy amerykańscy uważają, że talibowie nadal utrzymują związki z Al-Kaidą - zauważa AP. Dodaje, że odrodzenia się tej ekstremistycznej organizacji obawia się wiele państw, w tym kraje Zatoki Perskiej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

Odrodzenie Al-Kaidy w Afganistanie jest możliwe. USA nie chce do tego dopuścić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.