Papież w Qaraqosh dostanie stułę z wizerunkami krzyży zniszczonych przez ISIS

Papież w Qaraqosh dostanie stułę z wizerunkami krzyży zniszczonych przez ISIS
Fot: ACN International, ks. Ammar Yako
pkwp.org/ACN International

Dwie stuły, które papież Franciszek dostanie w niedzielę w Qaraqosh, mają wymiar symboliczny: ich zdobienia i pochodzenie nawiązują do losów irakijskich chrześcijan.

Pierwsza stuła, zaprojektowana przez ks. Yako Ammara, proboszcza parafii Al-Tahira w Qaraqosh, została ręcznie utkana przez Khaya Baktera, lokalnego rzemieślnika. Wyhaftowała ją i ozdobiła Gorija Kapo, która po wyzwoleniu Qaraqosh zdecydowała się wróciła do miasta, by je odbudować i wznowić jego tradycje. 

Stuła ma tradycyjne kolory Qaraqosh: czarny i fioletowy. W rozmowie z ACN International ks. Ammar opowiada o niej tak: „Po jednej stronie znajduje się modlitwa Pańska „Ojcze nasz” w naszym języku, syriackim, który wywodzi się z aramejskiego - języka, w którym mówił Jezus. Po drugiej stronie jest „Zdrowaś Maryjo”. Krzyże na dwóch końcach stuły to krzyże z kościoła Al-Tahira, te same, które były wewnątrz kościoła i zostały zniszczone przez ISIS podczas okupacji. Są one teraz symbolem nowego życia. Ponieważ stuła ma dla nas, księży, bardzo symboliczny wymiar, Gorjia umieściła w hafcie także chleb i wino - symbole tajemnicy eucharystycznej”.

Papież otrzyma też w prezencie drugą stułę, wykonaną przez Iman Qasab, chrześcijankę z Qaraqosh, która z powodu okupacji ISIS musiała wyemigrować do Kanady. Wykonana przez nią stuła ozdobiona jest palmą – symbolem Iraku.

DEON.PL POLECA

Stuły symbolizują losy i cierpienie tych chrześcijan, którzy mimo trudności zdecydowali się pozostać w kraju, oraz tych, którzy na skutek okupacji musieli porzucić swoje korzenie.

Qaraqosh to miasto w północnym Iraku, położone na Równinie Niniwy, w latach 2014-2017 okupowane przez ISIS. 

Pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku potrwa od 5 do 8 marca 2021. Papież odwiedzi m.in. Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Qaraqosh i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham. 

Źródło: pkwp.org/ACN International

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papież w Qaraqosh dostanie stułę z wizerunkami krzyży zniszczonych przez ISIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.