We wtorek startuje Turniej Czterech Skoczni

10 lat temu
PAP / ŁK

W nadchodzący wtorek konkursem w niemieckim Oberstdorfie rozpocznie się 58. Turniej Czterech Skoczni. Trener Łukasz Kruczek powołał do reprezentacji Polski Adama Małysza, Kamila Stocha, Krzysztofa Miętusa i Stefana Hulę.

W turnieju, który będzie ważnym sprawdzianem przed igrzyskami olimpijskimi w Vancouver, wystartują wszyscy czołowi skoczkowie, na czele z liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Szwajcarem Simonem Ammannem. Ammann i zdobywca Pucharu Świata w skokach w sezonie 2008/2009 Austriak Gregor Schlierenzauer są uważani za głównych faworytów turnieju.

W 57. TCS triumfował Austriak Wolfgang Loitzl, który wygrał trzy z czterech konkursów. W klasyfikacji końcowej wyprzedził Ammanna, Schlierenzauera, Niemca Martina Schmitta, Rosjanina Dmitrija Wasiliewa i Norwega Andersa Jacobsena. Adam Małysz był 33., Kamil Stoch - 36., Piotr Żyła - 40., a Maciej Kot - 58.

W tym roku Loitzl jest w słabszej formie. W klasyfikacji PŚ zajmuje szóste miejsce. "Jestem w dobrej dyspozycji, ale o zwycięstwie trudno jest mi marzyć. Uważam, że turniej wygra albo Ammann albo Schlierenzauer. Ich przewaga w tym roku jest zbyt duża. O trzecie miejsce w turnieju będzie natomiast walczyło kilku skoczków. Mam nadzieję, że będę wśród nich" - ocenił Loitzl.

Adam Małysz jest w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 11. pozycji i będzie musiał w poniedziałek w Oberstdorfie skakać w kwalifikacjach. Trener Łukasz Kruczek liczy na dobry start Kamila Stocha (13. miejsce w PŚ), który w ostatnich trzech konkursach prezentował wysoką, i co najważniejsze, stabilną formę. Ciężko jednak oczekiwać, że Małysz i Stoch włączą się w walkę o zwycięstwo w TCS, choć sprawienie przez nich niespodzianki w postaci miejsca na podium jednego z konkursów dawałoby przynajmniej nadzieję na dobry wynik w Vancouver.

Główną nagrodę w turnieju ufundował niemiecki przedstawiciel japońskiego koncernu samochodowego Subaru. Zwycięzca 58. TCS odbierze po ostatnim konkursie 6 stycznia w Bischofshofen kluczyki od najnowszego modelu Subaru Outback z 2-litrowym turbodieslem.

Od lat Turniej Czterech Skoczni cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców. Organizatorzy spodziewają się wielu znanych gości. W Ga-Pa na specjalne zaproszenie trenera skoczków rosyjskich Wolfganga Steierta na trybunach pojawi się szkoleniowiec FC Schalke 04 - Felix Magath. W Oberstdorfie ma być były kierowca Formuły 1, brat siedmiokrotnego mistrza świata Michaela - Ralf Schumacher.

Jednym ze spikerów prowadzących inauguracyjny konkurs w Oberstdorfie będzie jeden z najlepszych niemieckich skoczków Sven Hannawald. Komentatorami turnieju dla niemieckich i austriackich stacji telewizyjnych są byli znani zawodnicy Dieter Thoma, Jens Weissflog, Armin Kogler i Andreas Goldberger.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

We wtorek startuje Turniej Czterech Skoczni
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

We wtorek startuje Turniej Czterech Skoczni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.