"21 dobrych zmian" - raport Gowina

"21 dobrych zmian" - raport Gowina
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Skrócenie czasu oczekiwania na wyrok, reforma sądownictwa, deregulacja i awans w rankingu Doing Business - to zmiany, które minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawia w raporcie "21 dobrych zmian", opublikowanym w środę na 500 dni rządu Donalda Tuska.

"Ministerstwo Sprawiedliwości pod moim kierownictwem przeprowadziło szereg reform, które składają się na systemową zmianę oblicza polskiego wymiaru sprawiedliwości" - napisał Gowin we wstępie do raportu.

Jak wskazuje, w zeszłym roku resort koncentrował się na działaniach, które "realnie przekładają się na łatwiejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz zdejmują z Polaków biurokratyczne obowiązki krępujące ich inicjatywę gospodarczą".

Raport wskazuje na reorganizację sądów rejonowych - 79 z nich przyłączono jako ośrodki zamiejscowe do sąsiednich sądów rejonowych, tworząc większe jednostki. Usprawnieniu sądownictwa służy też - jak wskazano - standaryzacja pracy sekretariatów sądowych, wprowadzenie zintegrowanego systemu rachunkowości i kadr, a także nowe przepisy o wymianie danych między rejestrem rządowym (m.in. spółek), a rejestrem skazanych (to pokłosie afery Amber Gold).

DEON.PL POLECA

"Pomimo stałego przyrostu spraw sądowych udało nam się pierwszy raz od wielu lat skrócić czas oczekiwania na orzeczenie. Sędziowie zajmują się orzekaniem, a nie wypełnianiem obowiązków urzędniczych. Praca rozdzielana jest bardziej równomiernie pomiędzy wszystkich sędziów. Dokonał się ogromny skok technologiczny w wymiarze sprawiedliwości. Każdy może przeglądać w internecie orzeczenia sądów i księgi wieczyste. Spółkę z o.o. zarejestrować już można przez internet. Wprowadziliśmy bezpłatne elektroniczne odpisy z KRS, które w pierwszym roku pobrano ponad 5 milionów razy" - wylicza Gowin.

Jako sukces minister przedstawia też ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. doprowadzenie do skrócenia czasu oczekiwania na NIP. "Znieśliśmy część obowiązków zgłoszeniowych, obniżyliśmy koszty rejestracji spółek handlowych" - wylicza. W tej części raportu minister przypomina też o projekcie deregulacji dostępu do zawodów, wykonywanie których wymaga państwowych uprawnień. Pierwszą transzą, obejmującą 50 zawodów, zajmuje się sejmowa komisja. Kolejna, licząca około stu profesji, czeka na decyzję rządu. Gowin chce przygotować jeszcze jedną transzę, kolejnych stu zawodów.

"Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości awansowaliśmy w prestiżowym rankingu Doing Business, stając się - według Banku Światowego - liderem tempa zmian na rzecz przedsiębiorców. Pomimo spektakularnego awansu, wciąż zajmujemy dopiero 55. miejsce w tym zestawieniu. Nasza pozycja w rankingu niech będzie miarą wyzwań, które stoją przed nami" - napisał minister.

Gowin wyraził przekonanie, że "miliony Polaków oczekują od polityków właśnie tworzenia nowych miejsc pracy, sprawiedliwej konkurencji, możliwości uczciwego bogacenia się, bezpiecznego życia, równości wobec prawa, nie zaś jałowego politykierstwa i wywoływania wojen światopoglądowych". Liczy, że zainicjowane przez jego resort zmiany "staną się impulsem do budowy sprawiedliwego państwa zamożnych obywateli".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"21 dobrych zmian" - raport Gowina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.