32 metrowa palma z Lipnicy Murowanej

Zobacz galerię
32 metrowa palma z Lipnicy Murowanej
W Niedzielę Palmową, na rynku, wokół figury św. Szymona w Lipnicy Murowanej odbył się coroczny, 54 z kolei Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / slo

Licząca 32 metry i 65 cm palma Zbigniewa Urbańskiego zwyciężyła w niedzielę w 54. Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej (Małopolska).

To kolejne trofeum dla mieszkańca Lipnicy, który zwyciężał także w poprzednich latach.

Tegoroczne palmy zyskały uznanie jury, ponieważ w kategorii palm wysokich przyznano trzy drugie miejsca, a w kategorii palm średnich przyznano siedem pierwszych miejsc. Najładniejszą palmę małą, podobnie jak w zeszłym roku, zrobiła - zdaniem jury - Maria Krzyszkowska.

DEON.PL POLECA

Do konkursu zgłoszono 116 palm, w tym palm wysokich (mierzących ponad 12 m) - 9; palm średnich (od 5 do 12 m) - 23; palm małych (do 5 m) - 84.

Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie mieszkańców do podtrzymywania tradycji swoich przodków. Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Obowiązywała zasada: im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma.

Rekord wysokości wielkanocnej palmy ustanowił w zeszłym roku Zbigniew Urbański z rodziną - jego zwycięska palma miała 36 m i 4 cm wysokości. Była to najwyższa konstrukcja w dziejach lipnickiej imprezy. Nagrodę wręczył mu wówczas prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów w kilku kategoriach. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Wszystkie palmy są robione z wiklinowych prętów, oplatanych co 30 cm wikliną. Miejsce łączeń zdobią bibułkowe kwiaty. Najwyższe plamy są wzmacniane w środku świerkowymi drągami. Na szczycie, z palmy stawowej, bazi i zielonych gałązek brusznicy wiąże się wiechę. Dla ozdoby dodawane są kolorowe wstążki.

Regulamin konkursu stanowi, że palmy konkursowe powinny być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Niekiedy jest to bardzo trudne; palmy mogą też ulec złamaniu. W tym roku żadnego z twórców nie spotkało takie nieszczęście.

Tuż po Niedzieli Palmowej wykonawcy zabierają palmy do domu. Z wiklinowych witek robią krzyże, które w Wielki Piątek wbijają "na stajaniach", czyli w polach na granicach upraw. Zawieszają je także na domach i stodołach, by chroniły budynki przed burzą i gradem, a gospodarzy przed chorobą i nieszczęściem.

Pomysłodawcą konkursu był poeta i wieloletni sołtys wsi Józef Piotrowski. Jak pisał przed laty, palmy "honor gospodarstwa znaczą wysokością, dorodnym wystrojem jak dziewczę smukłością".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

32 metrowa palma z Lipnicy Murowanej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.