34 tys. osób odwiedziło 15. Targi Książki

34 tys. osób odwiedziło 15. Targi Książki
(fot. Wydawnictwo WAM)
PAP / im

34 tys. osób odwiedziło zakończone w niedzielę 15. Targi Książki - podali, opierając się na wstępnych szacunkach, organizatorzy. Była to rekordowa liczba uczestników w historii targów.

Sukces targów organizatorzy przypisują bogatemu programowi jubileuszowych targów oraz słonecznej aurze. Chętni do wejścia na hale wystawowe ustawiali się w długich kolejkach.

DEON.PL POLECA

Mottem tegorocznej edycji imprezy były słowa Umberto Eco: "Nie myśl, że książki znikną". Targi zostały wpisane do programu kulturalnego polskiej prezydencji i odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Cieszy mnie, że odwiedziło nas tylu czytelników. (...) Mam nadzieję, że równie licznie spotkamy się w przyszłym roku, który będzie wyjątkowy dla miłośników książki. 2012 rok to czerwcowe Targi Książki dla Dzieci, wrześniowe Targi Książki Historycznej i ostatnie w tej lokalizacji Targi Książki w Krakowie - podsumowała imprezę prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.

W tegorocznych targach uczestniczyło ponad pół tysiąca wydawców i 400 autorów. Targi odwiedzili m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, Marlena de Blasi, Wojciech Cejrowski, Wanda Chotomska, Jacek Dukaj, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Ignacy Karpowicz, Wojciech Kuczok, Roma Ligocka, Graham Masterton. Krakowskie Targi Książki były także forum, na którym wydawcy i księgarze dyskutowali o problemach branży.

Nowością tegorocznej edycji był Salon Małe Ojczyzny, poświęcony Śląskowi. Ideą Salonu Małych Ojczyzn będzie rokrocznie promowanie kultury, języka i twórczości danego regionu, cenionych autorów oraz obiecujących debiutantów.

W ramach targów odbył się Salon Wydawców Katolickich i Salon Wydawców Szkół Wyższych. Po raz drugi zorganizowano Salon Nowych Mediów, czyli prezentację urządzeń do czytania książek elektronicznych.

Podczas Targów przyznano Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r. Laureatką została prof. Hanna Świda-Ziemba, autorka książki "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii", wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Nagrodzono także książki najlepiej wydane i podręczniki akademickie. Książką edytorsko doskonałą 2011 została "Pomarańczowa alternatywa - happeningiem w komunizm", która ukazała się nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

W konkursie na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2011 roku dla uczelnianych oficyn wydawniczych statuetkę Gaudeamus otrzymała publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego "Ekologia i ochrona środowiska" autorstwa Zygmunta Wnuka. Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadło z kolei Wydawnictwu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za publikację Józefa Krukowskiego "Prawo administracyjne w Kościele".

Po raz pierwszy w konkursie przyznano puchar Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Nagroda ta przypadła Wydawnictwu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za publikację "Klimat Polski w drugiej połowie XX w." Alojzego Wosia. W sześciu kategoriach wybrano także najlepsze audiobooki.

Zeszłoroczne Targi Książki odwiedziło prawie 32 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

34 tys. osób odwiedziło 15. Targi Książki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.