52. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej - od piątku
Koncert Debiutów z piosenkami Skaldów rozpocznie w piątek 52. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Impreza potrwa trzy dni, w trakcie których odbędą się też m.in. koncerty SuperJedynek, SuperPremier czy gala z okazji 90 lat Polskiego Radia.
W programie tegorocznego festiwalu jest również widowisko aktorsko-wokalne z piosenkami Jeremiego Przybory oraz jubileuszowy recital Edyty Górniak. Próby przed tegorocznym festiwalem rozpoczęły się w Opolu we wtorek. Koncert z piosenkami Przybory odbędzie się w piątek po Debiutach; SuperJedynki i SuperPremiery - w sobotę, a gala Polskiego Radia zakończy festiwal w niedzielę.
Podczas niedzielnego koncertu wystąpią m.in. Halina Kunicka, Maryla Rodowicz, Kayah, Edyta Bartosiewicz, Leszek Możdżer, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Andrzej Piaseczny.
Majewska w rozmowie z PAP zapewniła, że Opole i odbywający się w tym mieście od lat festiwal kojarzy jej się bardzo pozytywnie. "Festiwal w Opolu i piosenki, za które dostawałam tam nagrody, sprawiły że śpiewam przez te już czterdzieści lat" - mówiła artystka. Dodała jednak, że impreza zawsze oznaczała dla niej również ogromny stres. "Stres związany z tym, czy się zdobędzie nagrodę, czy się przywiezie do Opola właściwą piosenkę, czy się dobrze ubierze, czy będzie pogoda i czy nie trafi się podczas festiwalu jakaś chrypka" - mówiła wokalistka.
Podczas piątkowego koncertu Debiutów wykonane zostaną m.in. takie piosenki jak "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Cała jesteś w skowronkach". Młodzi wykonawcy powalczą o nagrodę im. Anny Jantar, opolską Karolinkę. Jak podała TVP - poza debiutantami koncert uświetnią Edyta Górniak, Monika Kuszyńska, Golec uOrkiestra i Zakopower.
Z kolei podczas widowiska poświęconego twórczości Przybory na scenie w Opolu wystąpią np. Joanna Kulig, Hanna Śleszyńska, Natalia Przybysz, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Zakopower, Piotr Machalica czy Zbigniew Zamachowski. Koncert poprowadzi Magda Umer.
W sobotnich SuperPremierach, w których prezentowanych będzie w sumie 10 utworów, zmierzą się natomiast m.in.: Donatan z Marylą Rodowicz, Natalia Kukulska czy IRA. Podczas koncertu z jubileuszowym recitalem wystąpi Górniak, która obchodzi w tym roku 25-lecie pracy artystycznej.
Obecny na tegorocznym festiwalu Artur Andrus w rozmowie z PAP przyznał, że przed laty "namiętnie" oglądał nie tylko opolskie kabaretony, ale też konkursy piosenki. "Naprawdę nie śniło mi się, kiedy siedziałem sobie ileś lat temu w swojej Solinie, do której ledwo w Bieszczady docierał sygnał telewizyjny (…), i widziałem wychodzącą na scenę w Opolu Alicję Majewską śpiewającą +Jeszcze się tam żagiel bieli+, (…) że po iluś latach ja na tej samej scenie w Opolu będę miał szczęście właśnie ją zapowiedzieć" - mówił Andrus.
Muzyczne atrakcje poza amfiteatrem przygotowało na czas festiwalu miasto Opole. W Rynku od piątku do niedzieli odbywać się będą m.in. spotkania w ramach "Kawiarenki z gwiazdami". Dziennikarze muzyczni Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk i Artur Orzech w określonych godzinach będą w niej rozmawiać ze znanymi artystami. W programie opolskich imprez okołofestiwalowych są też koncerty, widowiska muzyczne, projekcje filmów poświęconych festiwalowi oraz koncertów i kabaretonów sprzed lat, a także warsztaty wokalne, występy, zabawy muzyczne i Rajd Festiwalowy. Jak co roku naprzeciw opolskiego ratusza odsłonięte zostaną też kolejne gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Tym razem będą to gwiazdy Jacka Cygana, Kasi Kowalskiej, Heleny Majdaniec, Andrzeja Zauchy i Czerwonych Gitar.
Jak podała TVP w komunikacie prasowym koncerty festiwalu w Opolu transmitować będzie TVP1 i TVP Polonia, a powtórki pokaże TVP Rozrywka.
Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 roku z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego.
Skomentuj artykuł