55. rocznica Poznańskiego Czerwca '56

Zobacz galerię
55. rocznica Poznańskiego Czerwca '56
(fot. PAP/Adam Ciereszko)
PAP / psd

Od uroczystości przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu rozpoczęły się we wtorek obchody 55. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Głównym akcentem obchodów rocznicowych będzie uroczystość przy Pomniku Poznańskiego Czerwca.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (dziś H.Cegielski S.A.) podjęli pod hasłami "Chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. W ich trakcie zginęło co najmniej 58 osób.

Od rana przed miejscami pamięci związanymi z tymi wydarzeniami organizowane są spotkania, składane są kwiaty. Jak powiedział PAP Ryszard Biniak, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca "Niepokonani", fakt że na ulicach Poznania padły strzały był szokiem dla wszystkich uczestników demonstracji.

„Wówczas byłem świadkiem śmierci pierwszego człowieka, który zginął na moich oczach; dostał serię z karabinu maszynowego i wyszły mu wnętrzności. Wtedy zaczęło do mnie dochodzić, co to jest władza, co ona potrafi. To był dla nas szok, że się do nas strzela. Myślę, że dla komunistów szokiem było, że tak duża grupa ludzi sprzeciwia się temu, co oni robią” – wspominał.

Według niego, winni ofiar tamtych wydarzeń muszą zostać ukarani. „To jest zwykła sprawiedliwość, wszyscy powinni odpowiadać za swoje czyny. Mam nadzieję, że prędzej czy później odpowiedzą też ci ludzie, którzy strzelali do bezbronnych” - powiedział.

W trakcie uroczystości przed tablicą upamiętniającą pracowników komunikacji miejskiej uczestniczących w wydarzeniach Czerwca 1956, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym Jacek Pietrzak uznał, że hasła, z którymi szli robotnicy 55 lat temu, są aktualne także dziś.

„Widzimy, co się robi na naszym podwórku, w mieście, które pokazało, jak należy walczyć o wolność, chleb i pracę. Zakłady są likwidowane, szaleje bezrobocie. Teraz pytanie: co dalej?” – powiedział.

Mszy św. w intencji ofiar Czerwca '56 przewodniczyć będzie bp Marek Jędraszewski. W głównych uroczystościach przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 wezmą udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz, związkowcy i kombatanci. Obchody zwieńczy koncert Pamięci Bohaterów Poznańskiego Czerwca Missa 1956 w Auli Uniwersyteckiej.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstrację i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.

Konsekwencją Poznańskiego Czerwca 1956 była coraz bardziej wzbierająca w Polsce fala odwilży politycznej, która szybko rozlała się na cały kraj. Odnotowano liczne przykłady solidaryzowania się z poznaniakami w wielu regionach kraju. Trzy miesiące później nastroje te osiągnęły punkt kulminacyjny podczas polskiego października 1956 i powrotu Władysława Gomułki do władzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

55. rocznica Poznańskiego Czerwca '56
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.