9 komitetów może rozpocząć kampanię

PAP / drr

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek zgłoszenia o powstaniu dziewięciu komitetów wyborczych. Od tej chwili komitety te mogą prowadzić agitację wyborczą.

Do tej pory PKW przyjęła 11 zawiadomień o utworzeniu komitetów. Żadne nie zostało odrzucone, dwa czekają na rozpatrzenie. Są to zawiadomienia: Ligi Obrony Suwerenności oraz Związku Słowiańskiego.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki przypomniał też, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów i senatora w danym okręgu. Podkreślił, że listy te zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej, a nie do PKW; komisje te PKW powoła do poniedziałku 22 sierpnia.

Do 9 września będą podane informacje o obwodach głosowania - czyli o lokalach wyborczych, do których miesiąc później udamy się głosować. Podane będą też informacje o tym, które lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Tego dnia też PKW wylosuje numery list dla tych komitetów, które zarejestrują listy w co najmniej połowie lokalów wyborczych. Od 24 września do 7 października (do północy) w publicznym radiu i telewizji będą nieodpłatnie rozpowszechniane audycje komitetów wyborczych.

PKW przypomina też, że osoby niepełnosprawne, które chcą w kraju zagłosować korespondencyjnie, w tym za pomocą nakładek w języku Braille'a - muszą do poniedziałku 19 września skierować odpowiednie zgłoszenie do wójta.

Tego samego dnia mija termin zgłaszania wójtowi chęci zagłosowania za pomocą nakładek Braille'a.

Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogą do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, gdzie przebywają.

Każda osoba, która będzie wyjeżdżać i wie, że w dniu wyborów będzie poza swoim miejscem zamieszkania, może też zagłosować przy pomocy zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane przez urzędy gmin i urzędy miejskie do piątku 7 października, w godzinach urzędowania tych urzędów.

Czaplicki przypomniał, że głosowanie w wyborach 9 października oraz wszystkich następnych odbywać się będzie w godzinach 7-21.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

9 komitetów może rozpocząć kampanię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.