Adenauer to orędownik praw człowieka

PAP / ad

Pierwszy niemiecki kanclerz Konrad Adenauer to orędownik demokracji i praw człowieka oraz jeden z głównych inicjatorów integracji europejskiej i współpracy transatlantyckiej - powiedział w sobotę pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, który uczestniczył w uroczystościach związanych z 20. rocznicą powstania polskiego oddziału Fundacji Konrada Adenauera.

Z okazji jubileuszu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja, w której, poza Bartoszewskim, wzięli udział także przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera prof. Bernhard Vogel, byli premierzy Tadeusz Mazowiecki i Jan Krzysztof Bielecki, a także abp Alfons Nossol oraz polscy i niemieccy posłowie do Parlamentu Europejskiego.

"Polska jest interesującym i wspaniałym krajem, w którym chętnie pracujemy i żyjemy, i w którym znaleźliśmy przyjaciół i partnerów" - powiedział dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce Stephan Raabe, otwierając uroczystości rocznicowe.

Prof. Vogel zwrócił natomiast uwagę, że rok 2009 jest rokiem, w którym w stosunkach polsko-niemieckich wspominana jest historia cierpienia, ale też historia nadziei i otuchy. "Przypominamy sobie w tym roku o 1 września 1939 r., kiedy w wywołanej przez Niemcy wojnie wiele milionów polskich obywateli zginęło (...). Ale Niemcy i Polacy - my Europejczycy - obchodzimy w tym roku również szczęśliwe momenty naszej historii, które napawają nas nadzieją - 20 lat od upadku muru berlińskiego i 20 lat od odzyskania na nowo niepodległości przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej" - powiedział.

DEON.PL POLECA

"Bez Solidarności, bez takich ludzi jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki czy Władysław Bartoszewski i wielu innych, bez wyboru Polaka na papieża, nigdy nie doszło by do załamania się komunistycznego świata w Europie" - zaznaczył. "W Polsce to się zaczęło; nigdy i nigdzie nie powinniśmy tego zapomnieć" - dodał przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera.

Przypomniał, że we wrześniu 1949 r. Konrad Adenauer w swoim expose po powstaniu Republiki Federalnej Niemiec podkreślił, iż Niemcy muszą się pojednać przede wszystkim z trzema krajami: Francją, Izraelem i z Polską. Jak zaznaczył, kiedy przed dwudziestu laty zakładano w Polsce przedstawicielstwo Fundacji Konrada Adenauera za cel obrano sobie właśnie przyczynienie się do budowanie relacji między oboma narodami opartej na przyjaźni, szacunku i sympatii.

Vogel podkreślił, że otwarcie oddziału fundacji w Polsce, która dwadzieścia lat temu należała jeszcze do Układu Warszawskiego, było "bardzo ostrożną próbą reakcji na zmiany demokratyczne w Polsce, na Węgrzech, wołaniem o więcej wolności w NRD, a także znakiem uznania dla polskiej walki o wolność".

Władysław Bartoszewski powiedział, że Konrad Adenauer to synonim dążenia do urzeczywistnienia wartości chrześcijańskich na gruncie politycznym i społecznym; to orędownik demokracji i państwa prawa, wolności i praw człowieka; jeden z głównych inicjatorów idei integracji europejskiej i współpracy transatlantyckiej. "Adenauer to wreszcie człowiek przekonany o możliwości budowy między społeczeństwem a państwem relacji opartej na wzajemnym zaufaniu, a także o roli społeczeństwa obywatelskiego" - dodał.

Bartoszewski zwrócił uwagę, że otwarciu przedstawicielstwa Fundacji Konrada Adenauera w Polsce towarzyszyły szczególne okoliczności, które można zaliczyć do "rzadkiego gatunku szczęśliwych niepowodzeń". "Swoistym niepowodzeniem była przecież nieobecność na inauguracji działalności fundacji kanclerza Helmuta Kohla, który przerwał swoją wizytę w Warszawie. Ale powód tej nieobecności był radosny - wiadomość o upadku muru berlińskiego" - mówił Bartoszewski. Jak zaznaczył, w ten sposób założenie pierwszego oddziału Fundacji Konrada Adenauera w kraju byłego bloku komunistycznego wpisało się w pewną tradycję tej instytucji a mianowicie w jej obecność podczas przełomowych momentów w historii powojennych Niemiec i Europy.

"Wybór lokalizacji w Warszawie (na pierwszy oddział fundacji w byłych krajach komunistycznych) odbieram jako wyraz uznania dla roli Polski i Polaków w obaleniu reżimu komunistycznego oraz jako znak zaufania w nieuchronność zainicjowanych zmian, a także chęci wspierania dopiero co powstających mechanizmów demokracji nad Wisłą" - powiedział Bartoszewski.

Tadeusz Mazowiecki podkreślił z kolei, że balast historii sprawia, iż stosunki polsko-niemieckie znacznie łatwiej jest nierozważnie popsuć, niż je potem odbudować. Przestrzegł także przed wykorzystywaniem w obu krajach kwestii wzajemnych relacji do celów politycznych. Jak zaznaczył, polska i niemiecka wrażliwość na niektóre kwestie jest odmienna i należy to brać pod uwagę w bilateralnych relacjach. Jako przykład podał sprawę budowy rurociągu Nord Stream, którą - mówił - Polacy postrzegają w kategoriach nie tylko gospodarczych - na co główny nacisk kładą z kolei Niemcy - ale również politycznych.

Abp Alfons Nossol zwrócił uwagę, że dwadzieścia lat temu nikt nie mógł nawet przypuszczać, że w przyszłości możliwe stanie się - tak jak podczas sobotnich uroczystości rocznicowych - ustawienie w jednej z sal zniszczonego przez nazistowskie Niemcy Zamku Królewskiego obok siebie trzech flag: polskiej, niemieckiej i Unii Europejskiej.

Jan Krzysztof Bielecki zwrócił uwagę, że na początku lat 90. polskie władze spotykały się po stronie niemieckiej z "kompletnym nieprzygotowaniem tego kraju do budowania normalnych stosunków z Polską i jakimkolwiek krajem z Europy Wschodniej". "Wszystkie instytucje niemieckie - polityczne i gospodarcze - były nastawione na świat zachodni" - dodał. Jego zdaniem, przebudowa tych instytucji - a właściwie ich stworzenie od nowa - to był bardzo ważny proces, który trwał kilka lat.

Fundacja Konrada Adenauera jest fundacją polityczną, ideowo bliską Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Działa w ponad 170 krajach świata na rzecz rozwoju demokracji, państwa prawa i społecznej gospodarki rynkowej; promuje też dialog w polityce wewnętrznej i międzynarodowej oraz porozumienie między kulturami i religiami. Cele te fundacja realizuje poprzez organizację seminariów, konferencji i debat oraz działalność wydawniczą.

10 listopada 1989 r. - dwa miesiące po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego - Fundacja Konrada Adenauera jako pierwsza z niemieckich fundacji politycznych otworzyła swoje biuro w Warszawie. Było to pierwsze przedstawicielstwo fundacji w krajach byłego bloku wschodniego. W uroczystości otwarcia miał wziąć udział kanclerz Niemiec Helmut Kohl, jednak historia pokrzyżowała mu plany - 9 listopada upadł mur berliński i Kohl, który był już w Warszawie, musiał wrócić do Berlina. Wśród projektów Fundacji Konrada Adenauera w Polsce są stypendia, programy studyjne i informacyjne dla kadry kierowniczej w Polsce, w Niemczech lub instytucjach Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adenauer to orędownik praw człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.