Głównym celem akcji jest poprawa warunków życia, rozwoju i edukacji dzieci z domów dziecka. Otrzymane pieniądze, zgodnie z regulaminem, muszą być przeznaczone na potrzeby podopiecznych zwycięskich placówek - rozwój ich pasji i zainteresowań, podniesienie aktywności fizycznej czy poprawę warunków mieszkaniowych.
Tegoroczna akcja ruszyła wiosną. Do udziału w niej zaproszono niemal 200 domów dziecka z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Nadesłano 43 prace.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Z energią świętujemy stulecie odzyskania niepodległości Polski". Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu scenariusza gry terenowej z opisem zadań nawiązujących do tematu akcji. W ten sposób dzieci i młodzież uczyły się historii i mogły pokazać, co z ich punktu widzenia jest ważne w kontekście historii Polski.
Przygotowane przez dzieci prace były zróżnicowane tematycznie. W wielu z nich uczestnicy skupili się nie tylko na zaprezentowaniu scenariusza, ale przekazali pełną dokumentację z przeprowadzonych na swoim terenie gier. Tworząc opisy zadań, młodzi ludzie wykazali się dużą kreatywnością - uznali członkowie kapituły oceniającej nadesłane na konkurs prace.
Zwycięskimi domami dziecka zostały: Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa" w Krakowie, Dom Dziecka "Hanka" w Dębicy, Ośrodek Święta Elżbieta Placówka Socjalizacyjna nr 2 w Rudzie Śląskiej, Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opolu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Chata SKSK w Świdnicy.
Wyróżnienia i czeki odebrali też przedstawiciele 15 innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, których prezentacje zostały również docenione przez kapitułę konkursu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że jego istotą jest nie tylko pomoc finansowa dla placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także możliwość twórczej aktywizacji wychowanków, którzy wspólnie przygotowują pomysłowe i dopracowane w szczegółach prace.
Pomysł akcji zrodził się kilkanaście lat temu na Dolnym Śląsku, w spółce EnergiaPro, która potem stała się częścią Taurona. Pierwsza edycja akcji na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie została przeprowadzona w 2005 r. Później inicjatywa została rozszerzona na całą południową Polskę, gdzie działa dostawca prądu. Od 2011 r. udział w akcji wzięło blisko 17 tys. dzieci i młodzieży.
Finał czternastej edycji akcji, której organizatorem i mecenasem jest grupa energetyczna Tauron, zorganizowano w środę na Kopcu Kościuszki w Krakowie.
Skomentuj artykuł