Akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu"

Rok 2010 jest obchodzony w Oświęcimiu jako rok Rotmistrza Witolda Pileckiego (fot. pilecki.ipn.gov.pl)
PAP / slo

Upowszechnienie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim m.in. poprzez konkurs "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata" oraz starania o uczczenie rocznicy śmierci rotmistrza realizowane są w ramach akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

- Akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu" zainaugurowaliśmy w 2008 r. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o "Raporcie Witolda", czyli napisanej w 1945 roku na polecenie gen. Władysława Andersa relacji Witolda Pileckiego opisującej dostanie się, pobyt i ucieczkę rotmistrza z Auschwitz. Staramy się także stworzyć obywatelski lobbing na rzecz powstania superprodukcji o losach Pileckiego, apelujemy również, by rocznica jego śmierci - 25 maja - stała się europejskim Dniem Walki Bohaterów z Totalitaryzmem" - powiedział organizator akcji Michał Tyrpa, prezes Zarządu Fundacji Paradis Judaeorum.

Podkreślił, że akcja ma charakter obywatelski i apolityczny. - Zależy nam, by nie utożsamiać jej z jakąś inicjatywą partyjną, Pilecki jest bowiem symbolem aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, a jego postać i czyny powinny być źródłem dumy dla rodaków. Jednak widząc często dużą społeczną niewiedzę na jego temat, zdecydowaliśmy się zainicjować akcję przywracającą pamięć o nim. Jednym ze sposobów upowszechniania wiedzy o rotmistrzu było m.in. stworzenie na portalu społecznościowym Facebook profilu akcji, który cieszy się dużym zainteresowaniem - mówił Tyrpa.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył, od początku aktywnie zabiega również o poparcie dla akcji nie tylko polskich, ale też zagranicznych instytucji, m.in. Komisji i Parlamentu Europejskiego. - Staramy się także o wprowadzenie "Raportu Witolda" do kanonu lektur w krajach Unii. Od września 2008 r. są prowadzone również starania o beatyfikację Witolda Pileckiego, list w tej sprawie został przez nas wysłany do Watykanu" - poinformował organizator akcji.

We wrześniu Fundacja Paradis Judaeorum ogłosiła konkurs na esej, artykuł lub utwór (muzyczny, plastyczny lub multimedialny) na temat: "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata"; konkurs jest skierowany do dorosłych i dzieci powyżej 7. roku życia. Warunkiem uczestnictwa jest przeczytanie ze zrozumieniem "Raportu Witolda" i "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta, popieranie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem oraz idei nakręcenia filmu o rotmistrzu.

- Konkurs zorganizowaliśmy także z myślą o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Chcielibyśmy, by było ono dla nas okazją do refleksji nad tym, co dzisiaj dla nas oznacza dziedzictwo takich postaci jak Witold Pilecki. Cieszy nas także fakt, że konkurs poparły kuratoria oświaty i wyższe uczelnie - powiedział Tyrpa.

Prace z dopiskiem "Przypomnijmy o Rotmistrzu - konkurs" można przesyłać na adres mailowy michal.tyrpa@gmail.com albo publikować na własnym blogu, stronie internetowej lub portalu społecznościowym, a następnie przesłać organizatorom link do tekstu. Prace podpisane imieniem i nazwiskiem, z dołączoną informacją o wieku, miejscu zamieszkania i zawodzie, można przesyłać do 7 listopada.

Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na Święto Niepodległości. Na zwycięzców czekają książki i płyty z filmami dokumentalnymi.

Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej. Podczas II wojny współtworzył Tajną Armię Polską. W 1940 r. został dobrowolnie więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce podjął działalność konspiracyjną w AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego. Po jego wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen.

Andersa w 1945 r. wrócił do kraju, gdzie w 1947 r. aresztowano go pod zarzutem działalności na rzecz II Korpusu. Po brutalnym śledztwie i sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsca jego pochówku władze komunistyczne nie ujawniły.

* PILECKI Witold (1901-1948) pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu"
Komentarze (11)
W
wrocławianin
25 maja 2011, 16:53
Gmina Wrocław, Inicjatywa Historyczna, Inicjatywa Obywatelska Tak dla Pileckiego Zapraszają na obchody 63. rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego Środa 25 maja 2011 o godz.21:10 <a href="http://www.dih.org.pl/aktualnosci.html">http://www.dih.org.pl/aktualnosci.html</a>
SI
sprawiedliwy i odważny
17 listopada 2010, 01:15
Jeden sprawiedliwy robi diabłu więcej kłopotów, niż milion ślepych wyznawców. Khalil Gibran
BD
bohaterowi dzieci polskie
17 listopada 2010, 01:12
Dla Ciebie ... Nie z brązu, granitu a nawet z marmuru, po prostu ze złota, tylko dla Ciebie - Rotmistrzu, pomnik zbuduję. W zieleni lasów, w obłokach nieba, ptaki będą nam śpiewać o Twych cierpieniach. Mateusz Rafalski kl. IV Wiersz nagrodzony w Konkursie "Patron Szkoły - Rtm. Witold Pilecki" - GRUDZIĄDZ 2001
BD
bohaterowi dzieci polskie
17 listopada 2010, 01:10
Ballada o Witoldzie Pileckim Rotmistrzu! Tyś mąż chwały nad mężami, Bronił nas przed faszystami. A ten kraj twój ukochany, Znienawidził Cię i zranił. Nie mniej za złe, przebacz proszę, To nie nasza wina ! Komuniści wyrok dali, Cóż tu zrobić? Lecz tyś skonał. Chociaż wyrok wykonany, Serca nasze pełne chwały! Pełne dumy i radości, Żeś nasz patron-mąż wolności ! Dziś, gdy Ciebie wspominamy, Wciąż kochamy, pamiętamy, Poświęcenie Twoje wielkie, I starania Twoje wszelkie. Tyś za Polskę zginąć musiał, Tyś za kraj cierpiał katusze, Tyś gotowy na tortury, To za kraju wieczne mury. Opłaciły się starania, Polska- wolna, nieskalana Ty już w grobie dawno leżysz, Śpij! Waleczny nasz żołnierzu ! Paweł Kowalczyk, kl. IIIb gimnazjum I miejsce w szkolnym konkursie na wiersz o Patronie - maj 2008
BS
boją się go po śmierci
17 listopada 2010, 01:03
Walczmy o upamiętnienie rotmistrza Pileckiego W „Niedzieli” nr 18/2009 (s. 28) opublikowaliśmy oświadczenie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, skierowane do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz premiera Donalda Tuska, w sprawie skandalicznego głosowania polskich deputowanych w Parlamencie Europejskim. Głosowanie to dotyczyło wpisania nazwiska rotmistrza Pileckiego do rezolucji: „Świadomość europejska a totalitaryzm” oraz ustanowienia dnia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ta data jest bardzo ważna z polskiego punktu widzenia, jest to bowiem dzień zamordowania przez reżim komunistyczny rotmistrza Pileckiego, który był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. Został zamordowany przez komunistów w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Postać i odwaga Witolda Pileckiego są cenione nie tylko w Polsce. ...został m.in. uznany przez brytyjskiego historyka — prof. Michaela Foota w książce „Six Faces of Courage” za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Niestety, część polskich eurodeputowanych zagłosowała przeciwko ustanowieniu 25 maja — rocznicy śmierci Witolda Pileckiego — Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Przeciw głosowali następujący polscy eurodeputowani: Marek Aleksander Czarnecki, Janusz Onyszkiewicz, Paweł Piskorski, Grażyna Staniszewska, Andrzej Wielowieyski, Jerzy Buzek, Zdzisław Chmielewski, Urszula Gacek, Stanisław Jałowiecki, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Bogusław Sonik, Czesław Siekierski, Zbigniew Zaleski, Tadeusz Zwiefka, Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Genowefa Grabowska, Bogusław Liberadzki, Andrzej Szejna, Jan Masiel.
W
Wolf
17 listopada 2010, 00:33
Mało znany fakt z życia Rotmistrza: Witold Pilecki był uzdolniony artystycznie, rysował, malował i pisał wiersze, (zaczął nawet naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego. Ciężka sytuacja finansowa oraz ciężka choroba ojca, zmusiły go do rezygnacji ze studiów i do podjęcia pracy zarobkowej.) Dwa obrazy (Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św.Antoniego) wykonane w roku 1930 przez późniejszego rotmistrza znajdują się do dziś w kościele parafialnym w Krupie. Tworzył także bajkowe obrazy i rysunki dla dzieci. Tutaj linki do dwóch obrazów Witolda Pileckiego: <a href="http://www.pilecki.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/9-14974.jpg">Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy</a> <a href="http://www.pilecki.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/9-14975.jpg">Obraz przedstawiający Św. Antoniego</a>
R
Remigiusz
5 listopada 2010, 21:05
gdzie są jego sędziowie? czy odpowiedzieli za mord? Ciekawostką jest fakt, że prokurator oskarżający Witolda Pileckiego Czesław Łapiński zmarł na chorobę nowotworową w Warszawie w szpitalu przy ulicy Rotmistrza Pileckiego. Piękna szansa na przypomnienie win i rozmyślania o ekspiacji. Ciekawe przy jakiej ulicy bedą umierać palikot i Tusk?
Jurek
5 listopada 2010, 20:58
Ta piekna postać była przypominana w Lublinie poprzez wystawę na wolnym powietrzu w centralnym miejscu miasta. Rotmistrz Pilecki jest częścią naszej pięknej, polskiej historii.
W
Wolf
5 listopada 2010, 20:30
gdzie są jego sędziowie? czy odpowiedzieli za mord? Ciekawostką jest fakt, że prokurator oskarżający Witolda Pileckiego Czesław Łapiński zmarł na chorobę nowotworową w Warszawie w szpitalu przy ulicy Rotmistrza Pileckiego.
R
realista
5 listopada 2010, 19:47
 Super akcja bo rzeczywiście wielki człowiek i jeden z największych bohaterów a tak mało znany 
AS
a sędziowie
5 listopada 2010, 18:50
 gdzie są jego sędziowie? czy odpowiedzieli za mord?