"Akta ujawniono bez zgody prokuratora"

"Akta ujawniono bez zgody prokuratora"
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / slo

Wszelkie tropy wskazują, że informacje ze śledztwa ws. afery podsłuchowej zostały ujawnione na podstawie akt, które prokuratura zgodnie z prawem udostępniła prawnikom podejrzanych lub pokrzywdzonych - ocenił we wtorek prokurator generalny Andrzej Seremet.

Jak podkreślał w TVN24, akta śledztwa nie zostały ujawnione z powodu "przecieku z prokuratury", lecz w wyniku wykonania przez prokuraturę obowiązku przekazania materiałów śledztwa stronom - czyli obrońcom podejrzanych lub pełnomocnikom osób o statusie pokrzywdzonych w tym postępowaniu. - Wszelkie tropy wskazują na te osoby - dodał podkreślając, że do ujawnienia doszło nie z powodu zaniedbania ze strony prokuratury, "tylko naruszenia prawa przez osobę, która legalnie weszła w posiadanie danych". Przypomniał, że prokurator jest zobowiązany udostępnić stronom do zapoznania się nawet dane opatrzone klauzulą tajności.

Prokurator generalny dodał, że w całej sprawie "są interesujące tropy". - Myślę, że w najbliższym czasie zostaną one przez prokuraturę urealnione - zaznaczył. Jak powiedział, na ujawnionych w internecie zdjęciach zatarto ślady pozwalające na identyfikację np. aparatu, którym zostały wykonane, niemniej "pewne ślady pozostawiono". Nie ujawnił, o jakie ślady chodzi.

ABW i CBŚ podejmowały w USA próbę zablokowania publikacji Zbigniewa Stonogi, który na swoim profilu jednego z portali społecznościowych zamieścił kilka tysięcy fotokopii akt śledztwa. - Lecz spotkano się z odmową, bo prawo amerykańskie na to nie pozwala - powiedział prokurator generalny.

DEON.PL POLECA

Jak mówił, według jego oceny, w ujawnionych bez zgody prokuratora materiałach nie ma tzw. danych wrażliwych. - Według ustawy nie są danymi ani nazwiska osób przesłuchujących, ani nawet adres zamieszkania szefa CBA. Pan Wojtunik (szef CBA - PAP) nie ubiegał się u prokuratora o utajnienie jego adresu - dodał Seremet, przypominając, że uchwalona z inicjatywy ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego ustawa o ochronie świadka i pokrzywdzonego obowiązuje dopiero od kwietnia i pozwala ona świadkom oraz ofiarom przestępstw zwracać się do prokuratora o utajnienie np. ich adresów.

Zdjęcia kilkunastu tomów akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, opublikowano na jednym z portali społecznościowych na profilach Zbigniewa Stonogi i jego gazety. Media określają Stonogę mianem "kontrowersyjnego przedsiębiorcy", który prowadzi "prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami"; piszą też o ciążących na nim wyrokach sądowych za oszustwa. W przeszłości Stonoga był asystentem posłanki Samoobrony Wandy Łyżwińskiej i doradcą Andrzeja Leppera.

Za publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia materiałów ze śledztwa grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do lat dwóch pozbawienia wolności. O wszczęcie śledztwa wystąpiła praska prokuratura. Wszczęła je już Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Akta ujawniono bez zgody prokuratora"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.