"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat raka piersi, "polskie kobiety należały do pionierek na tym polu"

(fot. shutterstock.com)
PAP / mp

Edukacja kobiet dotycząca profilaktyki raka piersi jest w Polsce na wysokim poziomie, szczególnie dzięki upowszechnianiu wiedzy na ten temat przez stowarzyszenia pacjentów, m.in. kluby Amazonek - oceniają eksperci.

Amazonki, czyli kobiety w trakcie lub po leczeniu raka piersi, działają w stowarzyszeniach w całym kraju. W sumie takich klubów jest ponad 200 w całej Polsce.
"Polskie kobiety należały do pionierek na tym polu. Z organizacji samopomocowej szybko przekształciły się w organizację społeczną, która stała się rzecznikiem wszystkich chorujących" - podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski, który w czwartek w Radomskim Centrum Onkologii wziął udział w konferencji z udziałem radomskich Amazonek.
Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, obchodzonego 15 października. Konferencji towarzyszyły dni otwarte w RCO. Chętne radomianki mogły wykonać bezpłatnie badanie USG piersi i mammografię.
Zdaniem prof. Pieńkowskiego stowarzyszenia działające na rzecz pacjentów, takie jak kluby Amazonek, mają duży wpływ na edukację społeczną.
Amazonki chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami. Tak było także w czwartek w Radomiu. "Dostałam drugie życie, więc mówię o swoich wcześniejszych kłopotach zdrowotnych innym kobietom. Namawiam je, żeby się systematycznie kontrolowały" - powiedziała PAP jedna z członkiń radomskiego Stowarzyszenia Amazonki-Dana, Janina Kowalczyk.
Rehabilitantka radomskiego stowarzyszenia Teresa Wojciechowska podkreśliła, że 20 lat temu, na początku działalności klubu, Amazonki niechętnie się ujawniały i mówiły publicznie o swojej chorobie. "Teraz panie są bardziej otwarte, nie boją się mówić o tym, czego doświadczyły, chętnie uczestniczą w akcjach edukacyjnych" - stwierdziła rehabilitantka.
W ocenie prof. Pieńkowskiego działalność Amazonek ma duży wpływ na świadomość społeczeństwa na temat raka piersi. "Należałoby sobie życzyć, żeby władze państwowe jak najczęściej współpracowały z takimi organizacjami, które są najbliżej problemu choroby nowotworowej" - stwierdził onkolog.
Amazonki od lat walczą m.in. o wprowadzenie w Polsce kompleksowego modelu leczenia raka piersi w ramach sieci ośrodków Breast Units. Ośrodki te - ich zdaniem - sprawdziły się w Europie i na świecie.
Pierwszy Klub Kobiet po Mastektomii powstał w styczniu 1987 r., z inicjatywy doktor Krystyny Miki - kierowniczki Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W 1993 roku zawiązała się Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki" utworzonej przy Polskim Komitecie Zwalczania Raka. Obecnie ruch Amazonek skupia ponad 15 tys. członkiń.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Amazonki" upowszechniają wiedzę na temat raka piersi, "polskie kobiety należały do pionierek na tym polu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.