Apel o pomoc dla poszkodowanych górników

Apel o pomoc dla poszkodowanych górników
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / ptsj

Z apelem o pomoc finansową dla górników z kopalni Mysłowice-Wesoła zwróciło się Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach oraz NSZZ "Solidarność" w tej kopalni. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na bieżące potrzeby.

Kopalnia rozpoczęła wypłacanie zapomóg z funduszu socjalnego w wys. 2 tys. zł rodzinom poszkodowanych górników.

Apel "Pomóż poszkodowanym górnikom KWK Mysłowice-Wesoła" jest skierowany "do wszystkich przedsiębiorców współpracujących z KHW SA (Katowickim Holdingiem Węglowym), wszystkich struktur związkowych i ludzi dobrej woli".

Zebrane podczas zbiórki pieniądze na rzecz poszkodowanych mogą, jak napisano w apelu, "ułatwić rehabilitację oraz ich powrót do normalnego życia".

Jak powiedział PAP w środę prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Andrzej Sławiński, celem zbiórki będzie zebranie pieniędzy m.in. na wsparcie rehabilitacyjne górników, zakup leków oraz inne bieżące potrzeby, jakie będą zgłaszały rodziny.

Sławiński dodał, że stowarzyszenie brało udział w organizowaniu pomocy po katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk. "Stąd wiemy, że jedną z najważniejszych rzeczy jest przygotowanie wsparcia w momencie, w którym poszkodowani będą opuszczać szpital" - dodał. W 2009 roku pożar i wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk pochłonął życie 20 pracowników.

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach: bank PKO BP SA o. Mysłowice, numer konta: 41 1020 2528 0000 0502 0132 3708 - z dopiskiem "Mysłowice-Wesoła". Inicjatorami zbiórki są Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz NSZZ Solidarność KWK Mysłowice-Wesoła.

Kopalnia Mysłowice-Wesoła rozpoczęła wypłacanie zapomóg losowych rodzinom górników poszkodowanych. Jak powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. administracyjno-pracowniczych Iwona Szychowska, rodziny otrzymują po 2 tys. zł z funduszu socjalnego. "Cały czas rozmawiamy z rodzinami poszkodowanych górników. Odwiedzamy szpitale oraz domy. To drugi dzień, są w szoku" - powiedziała PAP Szychowska. Dodała, że zapomoga dotyczy górników hospitalizowanych.

Szychowska poinformowała również, że na terenie kopalni są psychologowie, którzy dyżurują "na trzy zmiany". Ponadto każdej rodzinie przydzielono koordynatora, z którym omawiane są najważniejsze sprawy.

Kwestia odszkodowań od ubezpieczyciela ma być tematem szczegółowych rozmów w kolejnych dniach. "Możliwe, że odszkodowania z tytułu wypadku w pracy zostaną częściowo wypłacone wcześniej" - dodała Szychowska.

Związany najprawdopodobniej z zapaleniem metanu wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła miał miejsce w poniedziałek ok. godz. 20.55 na głębokości 665 m. W rejonie zagrożenia znajdowało się 37 górników (jednego z górników dotąd nie odnaleziono). Ranni górnicy trafili do szpitali w Sosnowcu, Katowicach i Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich. Do CLO przewieziono 18 najciężej rannych górników - w stanie zagrażającym ich życiu. Siedmiu z nich, umieszczono na oddziale intensywnej terapii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Apel o pomoc dla poszkodowanych górników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.