Bezcenne archiwa wkrótce nie będą dostępne

PAP / drr

Dane blisko miliona osób poszkodowanych w czasie II wojny światowej zebrała przez 20 lat działalności Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Teraz te zasoby ciągną ją na finansowe dno - informuje "Rzeczpospolita".

Jak wylicza prezes FPNP Dariusz Pawłoś, roczny koszt utrzymania zasobów to 1,5 mln zł, z czego gros pochłania czynsz za miejsce przechowywania dokumentów. - Nie mamy tych pieniędzy i nikt nie chce nam pomóc - mówi.

Jeżeli fundacja nie zdobędzie funduszy, to jesienią upadnie - stwierdza "Rz".

Dotąd FPNP czerpała finanse od niemieckich firm i rządu, które za jej pośrednictwem wypłacały odszkodowania przymusowym pracownikom wywożonym w czasie wojny. Te skończyły się z chwilą wypłacenia wszystkich należnych świadczeń.

W marcu fundacja zwróciła się o pomoc do resortu kultury, ale dotąd nie dostała odpowiedzi. "Rz" też nie udało się uzyskać komentarza MKiDN.

A jak mówi Jerzy Woźniak z FPNP, b. przymusowi robotnicy wciąż zgłaszają się po kopie dokumentów, bo składają wnioski do urzędu ds. kombatantów o dodatki do świadczeń. Staramy się też pomagać w inny sposób, np. zdobywamy dla nich wózki inwalidzkie, prowadzimy bezpłatne porady lekarskie i prawne - wylicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bezcenne archiwa wkrótce nie będą dostępne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.