Chcą wydać "Mein Kampf" z komentarzem

PAP / drr

Niemiecki land Bawaria zamierza opublikować w 2015 r. książkę "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, opatrzoną naukowym komentarzem - poinformował we wtorek bawarski minister finansów Markus Soeder. Będzie to pierwsze po wojnie wydanie tej książki w Niemczech.

Bawarskie ministerstwo finansów jest właścicielem praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora.

Jak informuje agencja dpa, decydując się na wydanie książki z krytycznym komentarzem władze Bawarii chcą obalić mity, jakie narosły wokół "Mein Kampf", ograniczyć zainteresowanie komercyjnych wydawców publikacją książki Adolfa Hitlera, jak również zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu jej w celach propagandowych, np. przez neonazistów.

- Chcemy wyraźnie pokazać, że zawiera ona wielki absurd, który jednak miał fatalne konsekwencje - powiedział Soeder.

DEON.PL POLECA

Oprócz publikacji "Mein Kampf" z naukowym komentarzem planowane jest również wydanie przeznaczone dla szkół. Podręcznik opracuje monachijski Instytut Historii Współczesnej. Rozważa się też wydanie w języku angielskim, w formie książki elektronicznej oraz audiobooka.

Hitler pisał "Mein Kampf" w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r. Książka ta stała się podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i za granicą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcą wydać "Mein Kampf" z komentarzem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.