Bodnar: Polska powinna wyjaśnić niejasności

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Polska powinna wyjaśnić niejasności związane ze sprawą zbrodni dokonanej na Grzegorzu Przemyku, choć trudno już spodziewać się ukarania winnych - ocenił we wtorek wiceprezes Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Uznał, że postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia.

Bodnar powiedział PAP, że być może satysfakcjonujące w sprawie mogłoby być kompleksowe przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, choć "niekoniecznie musi się ono skończyć ukaraniem winnych, bo trudno będzie wzruszyć przedawnienie".

Wskazał, że zgodnie z zaleceniami Komitetu Ministrów Rady Europy z 2000 r. "w przypadku stwierdzenia naruszenia konwencji należy sprawę ponownie zbadać", co nie musi oznaczać formalnego jej wznowienia. "Wydaje mi się, że jeśli mamy problem niezbadania dogłębnego sprawy ze względu na przewlekłość, to należałoby oczekiwać, że nawet jeśli sprawcy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i tak państwo podejmie wysiłek zbadania sprawy, aby nigdy nie pozostawiała wątpliwości" - mówił.

Trybunał orzekł też, że Polska będzie musiała zapłacić ojcu Grzegorza 20 tys. euro odszkodowania (domagał się 50 tys. euro). "Zasądzona kwota jest dość typowa w takich sprawach, gdzie się stwierdza naruszenie obowiązku proceduralnego w zakresie prawa do życia" - ocenił Bodnar.

Według Bodnara do tej pory takiej polskiej sprawy w ETPC nie było. "Wyrok ma duże znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z przeszłością" - powiedział.

Dodał, że ważnym aspektem wtorkowego orzeczenia ETPC jest konstatacja, iż "obowiązkiem proceduralnym należytego wyjaśnienia są objęte także zbrodnie z przeszłości". "To nie jest tak, że jeżeli coś się zdarzyło przed momentem obowiązywania konwencji, to państwo nie odpowiada za to co się działo później, przy jej wyjaśnianiu" - zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bodnar: Polska powinna wyjaśnić niejasności
Komentarze (3)
S
student
17 września 2013, 17:10
jak wysoko sięgają macki komuny i bezpieki że taką zbrodnię się nadal tuszuje, i kto mówi że to jest wolny kraj to jest taką samą łachódrą jak ci zbrodniarze ..i tyle w temacie. Z nimi TRZEBA walczyć, a nie udawać że nic się nie stało. Tak jak Papież wczoraj ogłosił: "powinniśmy interesować się polityką".
Q
Q
17 września 2013, 17:08
Bardzo łatwo oprzeć się takiemu wrażeniu. Wystarczy wiedza na temat zasad prawa w państwie prawnym oraz treści norm stanowionych po upadku PRL.
R
refleksja
17 września 2013, 16:45
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nawet Trybunał Konstytucyjny jest bardziej trybunałem ochrony PRL