By trudniej było odwołać lokalne władze

By trudniej było odwołać lokalne władze
Koordynator zbiórki podpisów Grzegorz Wysocki i pełnomocnik referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Marek Makuch podczas konferencji prasowej WWS nt. wykorzystywania środków publicznych m.st. Warszawy do kampanii referendalnej (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w piątek do Sejmu projekt ustawy samorządowej. Propozycja zakłada m.in., że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na frekwencję, wyjątkiem byłoby referendum ws. odwołania władz lokalnych - projekt zaostrza zasady odwoływania ich.

Prezydent, prezentując w piątek projekt, wyraził nadzieję, że partie polityczne "zechcą pochylić się (nad nim) ze zrozumieniem".

Komorowski podkreślił, że propozycja z jednej strony wzmacnia możliwość przeprowadzania i zachęca do jak najliczniejszych referendów, "a więc do jak największego udziału obywateli w społeczności lokalnej, a społeczności lokalne do współdecyzji o tym, co powinno się dziać na obszarze ich miasta i gminy".

"Z drugiej strony (projekt - PAP) wprowadza niewielkie ograniczenie, w moim przekonaniu, niezwykle logiczne, jeśli chodzi o swobodę, łatwość w odwoływaniu władz samorządowych w wyniku referendum" - powiedział prezydent.

DEON.PL POLECA

"Chodzi o to, by samorząd uchronić przed zbyt łatwym dziś hasaniem partii politycznych i różnego rodzaju politycznych ambicjonerów, którzy urządzają sobie prawybory na krótko przez terminem normalnych wyborów, likwidując naturalną możliwość wywiązania się albo niewywiązania się i bycia rozliczonym za to, w trybie pełnej kadencji władz samorządowych" - podkreślił prezydent.

Projekt zakłada m.in., że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Wyjątkiem w prezydenckiej propozycji jest referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu.

Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

By trudniej było odwołać lokalne władze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.