CBOS: kogo Polacy lubią najbardziej?
Najbardziej lubiani przez Polaków są Czesi i Słowacy, do których pozytywny stosunek wyraża niemal trzy piąte badanych (odpowiednio 58 proc. i 57 proc.); najmniej lubiani są Arabowie (23 proc. pozytywnych ocen) - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
CBOS informuje, że niewiele mniejszą sympatią darzeni są Włosi (55 proc.), Anglicy (54 proc.), Hiszpanie i Francuzi (po 53 proc.), Norwegowie, Szwajcarzy, Węgrzy (po 52 proc.), Szwedzi oraz Amerykanie (po 51 proc.).
Do przedstawicieli kolejnych siedmiu narodów: Holendrów, Austriaków, Duńczyków, Belgów, Irlandczyków, Japończyków i Finów - sympatię deklaruje prawie połowa respondentów (od 45 proc. do 49 proc.). W stosunku do wszystkich wymienionych wyżej nacji sympatia wyrażana jest kilkakrotnie częściej niż niechęć.
Około dwóch piątych ankietowanych (od 37 proc. do 44 proc.) przejawia pozytywne uczucia wobec Chorwatów, Niemców, Greków, Litwinów, Bułgarów i Gruzinów. Przeważają one nad negatywnymi mniej więcej dwukrotnie.
Około jednej trzeciej badanych (od 29 proc. do 34 proc.) deklaruje sympatię do Rosjan, Białorusinów, Żydów, Ormian, Chińczyków, Ukraińców, Egipcjan, Serbów oraz Wietnamczyków. W przypadku tych narodów CBOS odnotował relatywnie niewielką przewagę uczuć pozytywnych nad negatywnymi bądź względną równowagę sympatii i niechęci.
W stosunku do kolejnych pięciu nacji - Turków, Libijczyków, Rumunów, Romów i Arabów - przeważa niechęć, przy czym wobec Romów i Arabów jest ona wyrażana dwukrotnie częściej niż sympatia.
W porównaniu z rokiem ubiegłym CBOS odnotował wzrost sympatii do dwudziestu ośmiu narodów, na co wskazują średnie ocen. W większości przypadków zmiany są jednak niewielkie. Relatywnie największa poprawa nastawienia nastąpiła w stosunku do Norwegów, Słowaków, Anglików i Szwedów.
Wobec członków sześciu narodów CBOS zaobserwował wzrost niechęci, przy czym w stosunku do pięciu z nich - Chińczyków, Wietnamczyków, Turków, Litwinów, Arabów - jest on niewielki. Jedynie stosunek do Greków uległ bardziej zauważalnemu pogorszeniu, co prawdopodobnie ma związek z kryzysem ekonomicznym w Grecji.
CBOS przeprowadził badanie w dniach 5-11 stycznia 2012 roku na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. CBOS pytał ankietowanych o nastawienie do trzydziestu ośmiu narodów i grup etnicznych, w tym po raz pierwszy do Szwajcarów, Egipcjan oraz Libijczyków.
Skomentuj artykuł