CBOS: Stawiamy na solidarność międzyludzką

CBOS: Stawiamy na solidarność międzyludzką
(fot. buddawiggi / flickr.com / CC BY 2.0)
9 lat temu
PAP / wm

61 proc. ankietowanych Polaków uważa, że warto stawiać na solidarność międzyludzką; 31 proc. - że ponad wrażliwość na potrzeby innych należy przekładać indywidualizm, walcząc tylko o swoje sprawy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

58 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że zdarzyło im się dobrowolnie i nieodpłatnie pracować na rzecz swojego środowiska, Kościoła, osiedla, wsi, miasta lub pracować społecznie dla potrzebujących.

Więcej altruistów jest w grupach osób powyżej 34. roku życia, z wyższym wykształceniem, prawicową orientacją polityczną i większym zaangażowaniem religijnym.

Ponadprzeciętne przyzwolenie dla egoizmu cechuje natomiast: bezrobotnych - 47 proc., mężczyzn - 40 proc. i pracowników usług - również 40 proc.

Najmniej o swoim zaangażowaniu w wolontariat mówią osoby w wieku od 25 do 34 lat, robotnicy, renciści, uczniowie i studenci oraz osoby niezadowolone ze swoich warunków materialnych i niepraktykujące religijnie.

Co piąty ankietowany twierdzi też, że w taką działalność - dobrowolne i nieodpłatne wspieranie np. potrzebujących - zaangażowany był w 2011 r. 80 proc. przyznaje jednak, że nie angażowało się w wolontariat w ostatnim czasie.

Badania CBOS pokazują też, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyła się wiara w skuteczność wspólnego działania. W 2002 r. taki pogląd miało 50 proc. badanych; obecnie uważa tak 72 proc. ankietowanych.

Według autorów sondażu przekonanie to umocniło się we wszystkich grupach społecznych, ale najczęstsze jest wśród osób mających mniej niż 45 lat, lepiej wykształconych i sytuowanych.

Coraz więcej osób dostrzega też społeczników w swoim otoczeniu - 64 proc., o 11 punktów więcej niż w 2008 r.

Badanie zostało przeprowadzone między 5 a 11 stycznia br. na grupie 1058 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

CBOS: Stawiamy na solidarność międzyludzką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.