Cel wizyty? Zwiększenie polskiego eksportu

Cel wizyty? Zwiększenie polskiego eksportu
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

Zacieśnienie współpracy z krajami o szybko rozwijających się rynkach i dużej dynamice wzrostu, co daje szansę na zwiększenie polskiego eksportu i uzyskanie kapitału inwestycyjnego, to cel mojej wizyty w Korei i Mongolii - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent w niedzielę udaje się z wizytą do Mongolii i Korei Południowej. Towarzyszyć mu będą: Anna Komorowska, a także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz przedstawiciele polskiego biznesu.

"Oprócz aktywności związanej z niewątpliwie strategicznym celem politycznym Polski, jakim jest zbliżenie Ukrainy do Unii Europejskiej, musimy pilnować bardziej prozaicznych, codziennych interesów. M.in. poprzez zacieśnienie współpracy z krajami, które stanowią rozwijające się szybko rynki, z daleko idącą przyszłością. Kraje o ogromnej dynamice wzrostu, bo to jest szansa na zwiększenie polskiego eksportu oraz uzyskanie kapitału inwestycyjnego w Polsce. Kapitał zewnętrzny to miejsca pracy, a dotarcie do rynków krajów rozwijających się szybko to szanse polskiego przemysłu" - mówił prezydent podczas niedzielnego briefingu przed wylotem do Azji.

W jego ocenie działania na rzecz zwiększenia polskiego eksportu na rynki pozaeuropejskie to "najbardziej prawidłowy kierunek działań" poprawiających kondycję gospodarki polskiej w okresie wychodzenia Unii Europejskiej z kryzysu. "To jest także szansa na podtrzymanie tego zasadniczego koła zamachowego polskiej gospodarki" - zaakcentował Komorowski.

DEON.PL POLECA

Zapowiedział, że podczas wizyty w stolicy Mongolii, Ułan Bator, zostanie podpisana między resortami polskimi a mongolskimi deklaracja dotycząca współpracy w obszarze górnictwa i maszyn górniczych. "Pragnę przypomnieć, że jest to obszar, w którym się od wielu lat specjalizujemy, gdzie (...) możemy mieć także szansę poprzez eksport polskiej myśli, technologii i maszyn, a także zaangażowania polskich geologów. Nie będę ukrywał, że za tą wspólną deklaracją stoi perspektywa kontraktów, o które będziemy się ubiegali, na wartość ok. 100 mln dol." - wyjaśnił prezydent.

Podkreślił, że także Korea Płd. jest krajem, z którym mamy wiele wspólnych punktów. "Bo przecież kapitał koreański był w Polsce jako jeden z najwcześniejszych (...), w okresie, kiedy jeszcze wiele innych firm światowych się wahało, nie bardzo wierząc w szanse gospodarki polskiej (...) Dzisiaj kapitał koreański zainwestowany w Polsce jest drugim co do wielkości azjatyckim kapitałem po Japonii. To oznacza konieczność wykorzystania już zbudowanych szans" - dodał Komorowski.

"Ważne jest również wykorzystanie tego, o co zabiegali Koreańczycy m.in. oczekując poprawienia przepisów dotyczących specjalnych stref ekonomicznych. Na tym im szczególnie zależało, aby wyznaczyć (...) odpowiednio odległe terminy obowiązywania ulg podatkowych i innych rozwiązań preferujących kapitał angażujący się w strefach ekonomicznych w Polsce. To stało się faktem, który należy teraz wykorzystać na rzecz zachęcenia kapitału koreańskiego do jeszcze głębszego zaangażowania w Polsce. To zresztą bardzo ciekawy kapitał - firmy elektroniczne, które także angażują się w budowę centrów technicznych w Polsce i łożą spore pieniądze na budowanie nowych szans technologicznych z wykorzystaniem polskich techników, inżynierów" - relacjonował prezydent.

Jego zdaniem wizyta jest także szansą na zbudowanie nowych perspektyw dla polskiego przemysłu. W Mongolii ma to być budownictwo, przemysł rolno-spożywczy i górniczy. W Korei - także przemysł rolno-spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny.

W poniedziałek w Ułan Bator Komorowski spotka się z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem, premierem i przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu) Mongolii. Prezydent weźmie też udział w polsko-mongolskim Forum Gospodarczym. Stamtąd uda się do Korei Południowej. We wtorek w Seulu będzie rozmawiał z prezydent tego państwa panią Park Geun Hie oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei. W środę prezydent m.in. weźmie udział w otwarciu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu oraz gali "Polsko-Koreańska Noc Biznesu"; spotka się też ze studentami i kadrą Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cel wizyty? Zwiększenie polskiego eksportu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.