"Europa potrzebuje odważnego myślenia"

"Europa potrzebuje odważnego myślenia"
(fot. EPA/RALF HIRSCHBERGER)
PAP / kn

Europa potrzebuje odważnego myślenia i pasji młodych - mówili w piątek w Słubicach prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck, którzy wzięli udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum.

"Europa potrzebuje odważnego myślenia, nieschematycznego, odpowiedzi na wiele pytań, Europie potrzebne jest odważne myślenie o rozstrzygnięciach natury polityczno-ustrojowej, gospodarczej, ale także pytanie o fundamenty Europy" - mówił Komorowski w swoim wystąpieniu. W tym kontekście podkreślił rolę uniwersytetów.
Prezydent zaznaczył, że "uniwersytety to szczególne dziedzictwo autonomii nauki, autonomii niezależnego myślenia, dziedzictwo wolności umysłu i swobodnego rozwoju wyobraźni". Komorowski zauważył, że uniwersytety dawały wiarę i przekonanie, że czasami bunt jest rzeczą ważną z punktu widzenia rozwoju świata. "Uniwersytety były zawsze enklawą większej albo mniejszej niezależności" - przekonywał.
Poczucie autonomii, niezależności od władzy i odpowiedzialność za naukę, kształtowanie poglądów - to według Komorowskiego sedno życia uniwersyteckiego. "Pamiętam - myślę, że pan prezydent Gauck też - czasy, gdy na uniwersytetach w naszej części Europy przeżywającej dramat totalitaryzmu brunatnego i czerwonego był ten bardzo ważny problem, na ile wypełniają swoją naturalną rolę kształtowania elit w duchu niezależności, wolności myśli i swobody głoszenia poglądów" - mówił prezydent.
Gauck przekonywał z kolei, że Europa potrzebuje nowego pokolenia zapalonych Europejczyków. Zachęcał studentów Collegium Polonicum i Uniwersytetu Viadrina, aby Europa stała się ich pasją.
Na początku swojego wystąpienia przypomniał, że pochodzi ze wschodnich Niemiec i podobnie jak prezydent Polski dobrze pamięta czasy, kiedy w tym miejscu była szczelna granica, a istnienie takiej uczelni jak Collegium Polonicum nie mieściło się głowie.
Collegium Polonicum jest wspólną placówką naukowo-badawczą dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, która powstała 1992 r.
"Państwo pokazali imponujące partnerstwo. Być może, ja mógłbym to sobie dobrze wyobrazić, ta kooperacja mogłaby być punktem wyjściowym niemiecko-polskiej szkoły wyższej, która funkcjonowałaby podobnie jak założona kilka lat temu szkoła niemiecko-francuska. Widzimy to poważnie i entuzjastycznie" - zadeklarował Gauck.
Prezydent Niemiec przypomniał też, że pokolenie jego i prezydenta Polski było świadkiem zmian demokratycznych w Europie czy zjednoczenia Niemiec. Jego zdaniem, choć nowe pokolenia żyją w zjednoczonej Europie, to stoją przed nimi nowe wyzwania.
"Również w roku 2013 Europa potrzebuje odwagi i ruchu. Innymi słowy Europa potrzebuje zapału. Jak możemy go na nowo wykrzesać? Państwa pokolenie drodzy studenci ma przywilej dorastania w czasach politycznie względnie spokojnych. Proszę jednak nie myśleć, że nie czekają na państwa ważne zadania. Są napięcia nowego rodzaju - trudna sytuacja na południu Europy oraz zmiany demograficzne na północy, to są tylko dwa z wielu wyzwań przed, którymi stoimy w Europie" - mówił Gauck.
Prezydent Niemiec dodał, że Europa będzie potrzebowała ekspertów z wielu dziedzin m.in. ekonomii, prawa czy ochrony środowiska, którzy będą w stanie pomagać jej w rozwoju i pokonywaniu wewnętrznych trudności.
Uroczystość w słubickim Collegium Polonicum rozpoczęła się od odśpiewania przez chór akademicki hymnów obu państw. Następnie rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bronisław Marciniak podkreślił, że po raz pierwszy polska i niemiecka uczelnia otworzyły nowy rok akademicki. "Wizyta tak znamienitych gości jest potwierdzeniem, jak ważną rolę Collegium Polonicum odgrywa we współpracy Polski i Niemiec" - mówił rektor.
Ponad 25 proc. z ponad 1,5 tys. studentów uczelni, to obcokrajowcy. Pochodzą m.in. z Niemiec, Rosji, Chin, Peru, USA, Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi oraz Wietnamu. Większość studiuje prawo, filologię germańską, komunikację międzykulturową oraz filologię polską jako obcą.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Europa potrzebuje odważnego myślenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.