Czechy: już nie potrzeba negatywnego testu na Covid-19 przy powrocie do kraju

Czechy: już nie potrzeba negatywnego testu na Covid-19 przy powrocie do kraju
5 miesięcy temu
PAP/kb

Sąd w Pradze uznał w środę za niezgodną z prawem część rozporządzenia ministerstwa zdrowia nakazującą obywatelom Czech posiadanie przy powrocie do kraju negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Sąd uznał to za sprzeczne z Kartą Praw Podstawowych.

W rozporządzeniu z 15 marca czeski rząd uzależnił możliwość powrotu obywateli do kraju od posiadania negatywnego testu w przypadku przyjazdów z państw o średnim, wysokim i najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego.

Sąd uznał, że resort zdrowia nie wyjaśnił w wystarczający sposób, dlaczego testów nie można wykonać po powrocie do Czech. Zgodnie z orzeczeniem ministerstwo ma czas do 5 kwietnia na poprawę uzasadnienia do swego rozporządzenia.

W decyzji sądu podkreślono, że jej celem nie jest bagatelizowanie zagrożeń związanych z Covid-19. Jednak nie można lekceważyć podstawowych zasad praworządności, a prawo obywateli czeskich do swobodnego powrotu do ojczyzny nie może być ograniczane.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Czechy: już nie potrzeba negatywnego testu na Covid-19 przy powrocie do kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.