Demonstracje przeciwko ACTA w całej Polsce

Zobacz galerię
Demonstracje przeciwko ACTA w całej Polsce
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / psd

 W środę w wielu miastach odbyły się manifestacje przeciwników podpisania przez Polskę umowy ACTA. Największa, w Krakowie, zgromadziła 15 tys. osób, ale nie odnotowano żadnych incydentów. Do zamieszek doszło w Kielcach, gdzie chuligani obrzucili butelkami i kamieniami policję.

Demonstracja przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach zgromadziła - według policji - około 700 osób. Po zakończeniu pikiety protestujący nie rozeszli się. Część z nich - ok. 200 osób - przez dwie godziny utrudniało ruch na skrzyżowaniu w centrum miasta. Chuligani niszczyli znaki drogowe, rzucali butelkami i kamieniami w stronę policjantów. Uszkodzili m.in. wóz transmisyjny Radia Kielce. Policja otrzymała też sześć zgłoszeń o uszkodzonych samochodach. Jeden policjant trafił do szpitala. Policja zatrzymała 24 osoby. Jedna z nich prawdopodobnie usłyszy zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza.

Spokojny przebieg miały demonstracje w innych miastach. Uczestnicy kilku manifestacji mieli zaklejone usta taśmami z napisem "ACTA". Skandowano m.in.: "Wolność dla internetu - internet dla wolności", "Precz z cenzurą", "ACTA drogą do niewoli - nie poddamy się kontroli". Niesiono transparenty z napisami "Stop dla ACTA", "Nie dla ACTA", czy "Precz z cenzurą w internecie". W kilku miastach zbierano podpisy pod petycją o odrzucenie umowy ACTA lub referendum.

Największa manifestacja odbyła się w Krakowie. Uczestniczyło w niej - według danych policji - około 15 tys. osób. Była nielegalna, jednak jej organizatorzy twierdzili, że uczestnicy dziali na podstawie prawa o spontanicznym zgromadzeniu. Demonstranci przemaszerowali przez Rynek Główny i ulicami Starego Miasta. W województwie małopolskim ok. tysiąca osób demonstrowało też w Tarnowie, a ponad 100 - w Limanowej.

We Wrocławiu przed urzędem wojewódzkim zebrało się ponad 5 tys. osób, głównie licealiści i studenci. Później przeszli na wrocławski Rynek. Po drodze zatrzymali się przed siedzibą Platformy Obywatelskiej, gdzie krzyczeli "Z nami nie wygracie".

W Bydgoszczy prawie trzy tysiące osób zgromadziło się na Placu Wolności, a później przemaszerowało na Stary Rynek.

W Szczecinie ok. trzy tys. osób przeszło z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na Plac Solidarności.

Wokół pomnika Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu po południu zgromadziło się ponad 2,5 tys. osób. Organizatorzy protestu nie otrzymali zgody na zgromadzenie (wniosek złożono zbyt późno), dlatego zrezygnowano z planowanego przemarszu ulicami miasta. Po zakończeniu manifestacji kilkaset osób przemaszerowało deptakami Starego Miasta.

Kilka tysięcy osób protestowało wieczorem przed urzędem miasta w Bielsku-Białej m.in. pod hasłem "Miała być druga Irlandia, jest Białoruś, będzie Korea.

Około półtora tysiąca osób - zdaniem policji - a dwa tysiące - zdaniem organizatorów - wzięło udział w gdyńskim proteście. Przed urzędem miasta zjawili się głównie młodzi ludzie z przyczepionymi do kurtek kartkami "Tusk nie zamknie mi ust". Na miejscu pojawili się także członkowie Ruchu Palikota, klubu "Gazety Polskiej" oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. Na koniec demonstracji paru jej uczestników weszło na dach budynku magistratu i zainstalowało tam transparent z przekreślonym słowem "ACTA".

Po demonstracji w Gdyni część demonstrantów wyruszyła pieszo do Sopotu, by urządzić podobny protest niedaleko domu premiera Donalda Tuska.

W manifestacji na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku wzięło udział około 1,2 tys. osób, głównie młodych.

Około tysiąca osób przeszło wieczorem głównymi ulicami Olsztyna. Protestujący uzyskali zgodę na przemarsz, jednak - wbrew ustaleniom - szli jezdnią, a nie chodnikiem i policja musiała wstrzymać na pół godziny ruch samochodów w centrum. Protest zakończył się wiecem na rynku Starego Miasta.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu w Zielonej Górze. Także w Gorzowie Wielkopolskim zgromadziło się ponad tysiąc manifestantów. W czasie przemarszu protestujący zablokowali ruch samochodów i tramwajów.

Ok. 800 osób zgromadziła demonstracja w Katowicach, zorganizowana przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Utrudniając ruch, część z nich po zakończeniu pikiety przemaszerowała na rynek, a stamtąd przed halę "Spodka" i na deptak przy ul. Stawowej. Mniej liczne demonstracje w województwie śląskim odbyły się w Częstochowie i w Sosnowcu.

Spokojny przebieg miał wiec przed Bramą Targową w Elblągu, w którym - w ocenie policji - uczestniczyło ok. 600 osób.

W manifestacji w Koszalinie wzięło udział co najmniej 500 młodych ludzi. Jej uczestnicy zebrali się w centrum miasta przy pomniku Piłsudskiego, skąd eskortowani przez policjantów przeszli do jednego z centrów handlowych.

Ok. 500 osób wzięło udział w proteście w Radomiu.

Demonstracja przed kaliskim ratuszem zgromadziła ok. 350 osób. Wiele z nich założyło na twarze maski. Jak poinformował PAP rzecznik miejscowej policji Sebastian Taranek, manifestacja miała charakter happeningu i dlatego młodzieży nie było potrzebne zezwolenie na zgromadzenie się przed ratuszem.

Demonstracja odbyła się też w Pile; przed urzędem miasta zebrało się około 300 osób.

Około 200-250 osób protestowało wieczorem na Starym Rynku w Płocku. Manifestujący zorganizowali "obywatelski sąd" nad premierem Donaldem Tuskiem i skazali go na "tysiąc kijów plus VAT".

Przed wejściem do jednej z poznańskich galerii handlowych zebrało się ponad 150 osób. Protestujący nosili papierowe maski Anonymous. Później przemaszerowali na Stary Rynek. Większa manifestacja odbędzie się w Poznaniu w czwartek.

Około stu młodych osób demonstrowało przed lubelskim ratuszem. Manifestacja była nielegalna - wniosek o jej rejestrację został złożony zbyt późno. Uczestnicy pikiety tłumaczyli, że przyszli spontanicznie. Legalna, zarejestrowana przez urząd miejski demonstracja ma odbyć się w Lublinie w czwartek.

W pikiecie przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie wzięło udział kilkaset osób, a w Jaśle i w Mielcu - po ok. 30.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ dotyczący ochrony własności intelektualnej m.in. w sieci. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić on do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Umowa ma zostać podpisana przez Polskę w czwartek

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Demonstracje przeciwko ACTA w całej Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.