"DGP": Temida musi się obejść bez pomocników

"DGP": Temida musi się obejść bez pomocników
(fot. sxc.hu)
7 lat temu
PAP / psd

 Ministerstwo Sprawiedliwości kasuje stanowiska asystentów sędziów lub przekształca w posady urzędnicze - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu ostatnich dwóch lat decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości z sądów zniknęło aż 161 etatów asystentów sędziów. Tylko 69 z nich wróciło do sądownictwa, ale w formie etatów urzędniczych. Tymczasem sędziowie od lat apelują, że potrzebują asystenckiej pomocy. "Zwłaszcza w sądach rejonowych i okręgowych tych asystentów po prostu brakuje" - mówi Paweł Pratkowiecki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Legnicy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów (OSAS), aż w 40 proc. sądów powszechnych asystenci pomagają więcej niż dwóm sędziom, mimo że przepisy na to nie zezwalają. "Zdarzają się wypadki, kiedy jeden asystent współpracuje ze wszystkimi, czasem kilkunastoma sędziami z wydziału" - opowiada Piotr Kwaka, przewodniczący OSAS.

Dlaczego ministerstwo likwiduje bądź przekształca w stanowiska urzędnicze istniejące etaty asystenckie? Ciężkie warunki pracy, duże wymagania oraz zbyt niskie płace (ok. 2 tys. zł na rękę) sprawiają, że niewiele osób chce wykonywać ten zawód. Stanowiska asystenckie pozostają nieobsadzone przez wiele miesięcy, a sędziowie - pozbawieni kadry pomocniczej - zamiast zająć się orzekaniem, wykonują papierkową robotę.

"Nasz zawód, dopóki nie zmienią się zasady wynagradzania i warunki pracy, nigdy nie będzie na tyle atrakcyjny, by wakujące stanowiska były szybko obsadzane" - ocenia Kwaka. A biorąc pod uwagę, że rząd skupia się na szukaniu oszczędności, asystenci nie mają co liczyć na podwyżki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"DGP": Temida musi się obejść bez pomocników
Komentarze (2)
G
Gość
15 marca 2012, 13:04
Sędziowie są niesprawiedliwi, pełni pychy, buty i zła. Wystarczy trochę poczytać portal: AFERY PRAWA.
A
Antoni
15 marca 2012, 11:49
Zgodnie z ustawą z 27.7.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych1 do pomocy sędziom przy wykonywaniu ich obowiązków mogą zostać przydzieleni asystenci. Są to osoby, które dokonują szeregu czynności związanych z przygotowaniem sprawy do rozpatrzenia przez sędziego, takich jak wstępna analiza akt sprawy czy sporządzanie projektów uzasadnień. Asystent sędziego wykonuje również czynności administracji sądowej oraz czynności przygotowania spraw sądowych do ich rozpoznania. Od przygotowania rozprawy w sądzie jest odpowiedzialny kierownik wydziału i sekraterz.Analiza akt sprawy należy do podstawowego obowiązku sędziego. Jak może prowadzić sprawę gdy jej nie zna? Z relacji asystenta? Uzasadnienie wyroku to główna czynność sędziego który prowadzi sprawę. Autorem nie może być asytent. Więc w jakim celu "pomocnik"? Czy to on wydaje sprawiedliwy wyrok?

Skomentuj artykuł

"DGP": Temida musi się obejść bez pomocników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.