Donald Tusk: zatrzymanie za obrazoburczy obraz nie mieści mi się w głowie

Donald Tusk: zatrzymanie za obrazoburczy obraz nie mieści mi się w głowie
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
KAI / sz

Donald Tusk wyraził zdziwienie, że Elżbieta Podleśna, która miała propagować plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą, została zatrzymana przez Policję. "Jako gdańszczanin mam okazję obcować od urodzenia z podobnymi dziełami" - mówił podczas uroczystości stulecia Uniwersytetu Poznańskiego przewodniczący Rady Europejskiej.

 

Donald Tusk uczestniczył w Poznaniu w posiedzeniu połączonych Senatów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Medycznego, z okazji stulecia uczelni.

Przewodniczący Rady Europejskiej podczas krótkiego przemówienia odniósł się do wpisu w internecie, w którym Podleśna, przesłuchiwana przez Policję za obrazę uczuć religijnych, napisała: "jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim w głowie mi się to nie mieści".

DEON.PL POLECA

"Mnie też to się nie mieści w głowie" - mówił szef Rady Europejskiej w odniesieniu do zatrzymania osoby podejrzanej o rozklejenie plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Tusk wspomniał, że także w kościele mariackim w Gdańsku znajduje się kopia obrazu Hansa Memlinga «Sąd Ostateczny», gdzie w tle Chrystusa znajduje się znak tęczy.

Donald Tusk zastanawiał się, ile wolności jest na polskich uczelniach i po co nam tak naprawdę uniwersytety. Zauważył, że istnieje napięcie między katedrą a uniwersytetem, między prawdą objawioną a rebelią intelektualną.

Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który przysłuchiwał się słowom Tuska, zauważył, że naukowiec i artysta nie mogą kierować się wyłącznie swoimi celami ‒ naukowiec postępem wiedzy a artysta wyrażaniem swoich ideałów ‒ bez oglądania się na jakiekolwiek zasady moralne.

"Wolność człowieka nauki pozostaje zawsze w relacji do dobra. Z tego powodu praca naukowa nie może być oceniana jako etycznie neutralna, czyli pozostająca - mówiąc językiem Nietzschego - «poza dobrem i złem»" - mówił abp Gądecki.

O modlitwę wynagradzającą za profanację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zwrócił się wcześniej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Uniwersytet Poznański zainaugurował działalność 7 maja 1919 r. Organizatorem uroczystości stulecia uczelni były połączone Senaty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, oraz uczelni wywodzących się z Wszechnicy Piastowskiej - Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Donald Tusk: zatrzymanie za obrazoburczy obraz nie mieści mi się w głowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.