Druga grupa żołnierzy wróciła z Afganistanu
Druga grupa żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, która w lipcu br. rozpoczęła misję w Afganistanie, wróciła w sobotę do Szczecina. To ponad 30 uczestników misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.
Żołnierze, którzy wrócili do kraju, to w zdecydowanej większości Polacy. W dowództwie Korpusu witały ich rodziny oraz koledzy.
- To jest znakomity czas na powrót. Jak mówimy w wojsku, dobrze jest być na święta w domu - powiedział zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. dyw. Agner Rokos. Podziękował on żołnierzom za wysiłek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
- To była nasza trzecia misja i bez wątpienia jedna z cięższych - powiedział Rokos. - W jej czasie straciliśmy dwóch żołnierzy: chorążego Celebudzkiego i podpułkownika Hansena. Oni zawsze pozostaną w naszej pamięci - dodał.
Rokos złożył żołnierzom i ich rodzinom świąteczne i noworoczne życzenia.
Chorąży Celebudzki z kompanii zabezpieczenia Korpusu służył w misji ISAF w Afganistanie jako kierowca. Zginął 16 września 2014 r. w wyniku zamachu dokonanego na konwój w Kabulu. Ppłk Hansen, który pełnił funkcję szefa Centrum Obiegu Informacji w połączonym dowództwie ISAF, zmarł śmiercią naturalną podczas tej samej misji 31 października 2014 r.
Pierwsza grupa żołnierzy Korpusu wróciła z Afganistanu dwa tygodnie temu. Powrót trzeciej i ostatniej planowany jest na połowę stycznia 2015 r. Wśród nich nie ma już Polaków; ostatni wrócili do swoich koszar w sobotę.
Misja ISAF w Afganistanie, która ma zakończyć się w grudniu 2014 r., zostanie zastąpiona misją Resolute Support. Jej rozpoczęcie planowane jest na początek 2015 roku. Ma mieć ona charakter szkoleniowo-doradczy.
Zgodnie z planem rotacyjnym rok 2014 to czas pełnienia obowiązków w ramach dowództwa ISAF w Afganistanie przez personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji i Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina. Inna grupa żołnierzy Korpusu uczestniczyła w afgańskiej misji w pierwszej połowie tego roku.
Wówczas zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmował personel korpusu tureckiego, który był wspierany przez żołnierzy ze Szczecina. Podczas kończącej się części rocznej misji oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu stanowili większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego.
Tegoroczna misja jest już trzecią żołnierzy Korpusu w Afganistanie. Kolejny raz Korpus objął obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania ISAF w Afganistanie. W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 roku - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. Korpus jest ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.
Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa: Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 14 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.
Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.
Skomentuj artykuł